GİB’den Açıklama

Son Güncellenme Tarihi: 11.08.2020 |

Gelir İdaresi Başkanlığı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin aylık olarak bildirilmesi konusunda bilgilendirmede bulundu.

GİB’den Açıklama

Gelir İdaresi Başkanlığı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin aylık olarak bildirilmesi konusunda bilgilendirmede bulundu.

Türkiye genelinde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması ile birlikte sigortalı çalışanı bulunan mükelleflerin çalışanlarının prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini aylık olarak bildirmesi aylık olarak Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi vermeleri gerektiğini bildiren ‘Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine İlişkin Duyuru’ habrimizi dün yayınlamıştık.
Gelir İdaresi Başkanlığı konuya ilişkin bir duyuru yayınladı. ‘Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Dönem Değişikliği Duyurusu’ başlıklı duyuruda uygulamaya açıklık getiriliyor.


10 veya daha az çalışanı bulunan mükelleflerimiz talep ederlerse vergi kesintilerini aylık beyan edebilecek. Bu durumda tahakkuk eden vergilerin ilgili ayda ödenmesi gerekiyor.

Bu kapsamda, vergilendirme dönemi 3 aylık olan mükelleflerden Nisan-Haziran/2020 dönemi Muhtasar Beyannamesinde 3. ay (Haziran ayı) için asgari ücretli veya diğer ücretli çalıştırdığını beyan edenlerin vergilendirme dönemi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından “aylık” olarak değiştirildi. Mükellefler İnteraktif Vergi Dairesinden durumlarını kontrol edebiliyor.

Söz konusu duyuru için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler