Gıdanın Uluslararası Yolculuğuna TSE Güvencesi

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

Gıdanın Uluslararası Yolculuğuna TSE Güvencesi

Gıdanın Uluslararası Yolculuğuna TSE Güvencesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan ATP Protokolü uyarınca, bozulabilir gıda maddeleri taşımacılığında kullanılan özel ekipmanların uygunluk değerlendirme işlemleri, TSE tarafından yapılacak.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında, “Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma (ATP)” Protokolü imzalandı.

20 Ekim’de imzalanan Protokol ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bozulabilir gıda maddelerinin taşınmasına ilişkin uluslararası anlaşma kapsamındaki bozulabilir gıda maddelerinin taşınmasında kullanılan özel ekipmanın; onay, belgelendirme ve testiyle ilgili iş ve işlemleri yapmak üzere TSE yetkilendirildi.

Uluslararası Trafiğin Kolaylaştırılması Hedefleniyor

TSE’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma olan ATP Konvansiyonuna 2012 yılında taraf olduğu, anlaşmanın hedeflerinden birisinin de bu alanda standartların belirlenerek uluslararası trafiği kolaylaştırmak olduğunun altı çizildi.

ATP konusunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanacak yönetmelik ile Ulusal taşımacılık ağında da ATP şartlarının zorunlu hale getirilmesi öngörülüyor. Böylece, anlaşma kapsamında, ülkemizde yapılacak olan kontroller ve belgelendirme işlemleri ile uluslararası gıda lojistiği trafiği rahatlatılacak, buna ek olarak ulusal gıda lojistik ağında da izlenebilirlik sağlanarak, gıda güvenliğinin ve ürün kalitesinin arttırılması sağlanacak.

ATP Anlaşmasına 47 Ülke Taraf

Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma (ATP), 1 Eylül 1970 tarihinde Cenevre’de imzalanarak 21 Kasım 1976’da yürürlüğe girdi. ATP anlaşmasına taraf olan 47 ülke bulunuyor.

Türkiye bu anlaşmaya 10 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanunla taraf oldu.

Ülkemizde ATP konusunda belgelendirme faaliyetleri zorunlu olmamakla birlikte, uluslararası taşımacılıkta kullanılacak araçlar için ATP sertifikalarına ihtiyaç duyuluyor. Hâlihazırda ülkemizde üretilen araçların ATP tip testleri, aracı firmalar tarafından yurtdışında anlaşmalı oldukları test kuruluşlarına gönderilerek yapılıyor.

TSE, 6 Mart 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile imzalanan yetki devri protokolü ile Tehlikeli Maddelerin demiryolu, havayolu, denizyolu ve karayolu ile taşınmasında kullanılan ambalaj, basınçlı kap, yük konteyneri, büyük paket, tank ve araçların belgelendirilmesi konusunda yetkili kuruluş olarak atanmıştı. TSE Tehlikeli Madde Taşımacılığı-ADR kapsamında söz konusu tarihten bu yana; 16 bin 949 Durum Tespit Belgesi, 4 bin 332 ADR Araç Uygunluk belgesi,  bin 878 Tank Muayene Belgesi, 31 Tank Tasarım Onayı ve 28 Ambalaj Belgesi verdi.

Tehlikeli madde taşımacılığında uygunluk değerlendirme hizmetlerini yurt içinde sağlayarak dışa bağımlılığın kaldırılmasına imkân veren TSE, bozulabilir gıda maddeleri taşımacılığında da sektörün ihtiyaçlarına yanıt vermeyi amaçlıyor.

Kaynak: gidahatti.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler