Gümrük Laboratuvar İşlemleri Hakkında

Son Güncellenme Tarihi: 27.12.2019 |

Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından Gümrük Laboratuvar İşlemleri hakkında bir yazı yayımlandı.

Gümrük Laboratuvar İşlemleri Hakkında
Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından Gümrük Laboratuvar İşlemleri hakkında bir yazı yayımlandı.


İlgili yazıda, “Gümrük Laboratuvar Müdürlüklerimizde yapılan analizler için yükümlülerce yatırılması gereken laboratuvar analiz ücretleri, Genel Müdürlüğümüz ile Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank arasında imzalanan Protokoller uyarınca anılan Bankalarca tahsil edilmekte olup, söz konusu işlemlere ait faturalar ise Tiger Plus programı üzerinden düzenlenmektedir.

Bununla birlikte, bahse konu işlemlerin faturalandırılmasında yaşanan sorunlar nedeniyle anılan tahsilatların Tasfiye Yönetim Sistemi (TYS) üzerinden faturalandırılmasına yönelik düzenleme yapılmıştır.

Bu çerçevede,
1- 01.01.2020 tarihi itibariyle Tiger Plus programı kapatılacak olup, faturalandırma işlemleri BİLGE V3 altında bulunan TYS üzerinden yapılacaktır.

2- Tiger Plus programında bekleyen faturalandırma işlemleri varsa bunların 31.12.2019 günü mesai bitimine kadar faturalandırılması gerekmektedir.

3- Yeni uygulamaya ilişkin kullanım kılavuzu ile faturaların TYS üzerinden kesilmesi için görevlendirilecek personele yetki tanımlanması ve sisteme giriş yapılmasına ilişkin bilgi notu ilişikte gönderilmekte olup, işlemlerin buna göre yapılması gerekmektedir.

4- Laboratuvar analiz ücretlerinden doğan Katma Değer Vergisi (KDV) tutarlarına ilişkin KDV Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs) ile ilgili işlemler Merkez Tasfiye İşletme Müdürlüğünce yerine getirilecektir.

Diğer taraftan, yeni kurulan İskenderun Laboratuvar Müdürlüğünce yapılacak anlizlere ait ücretlerin yatırılabilmesi için de yukarıda adı geçen 3 bankada hesap açılmış ve anılan Bankaların kurumsal tahsilat işlemlerinde gerekli tanımlamalar yapılmıştır.” denildi.


İlgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Mevzuat Haberleri