Gümrük Muhafaza Kaçakçılara Nefes Aldırmıyor

Son Güncellenme Tarihi: 23.01.2018 |

Gümrük Muhafaza Kaçakçılara Nefes Aldırmıyor

Gümrük Muhafaza Kaçakçılara Nefes Aldırmıyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekiplerince Cilvegözü Gümrük Kapısında piyasa değeri 208 bin TL olan 10 kilo 400 gram esrar ile toplam piyasa değeri 1 milyon 464 bin TL olan kaçak eşya ele geçirildi.

Cilvegözü Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Suriye’ye gidecek malzemelerin TIR’lara yüklendiği aktarma sahasında gerçekleştirilen devriyelerden biri sırasında Suriye uyruklu bir hamalın TIR şoförlerine sigara sattığı tespit edildi ve şahıs muhafaza ekiplerince takibe alındı. Bir süre izlenen şahısın, sattığı sigaralar bitince Suriye plakalı bir TIR’ın dorsesinden sigara alarak satışa devam ettiği görüldü. Bunun üzerine harekete geçen ekipler hamalı bir TIR sürücüsüne elindeki sigaraları satarken suçüstü yakaladı ve sigaraları aldığı TIR’da arama başlattı.

Bölgenin hassasiyeti sebebiyle TIR, gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra öncelikle patlayıcıya karşı silah-mühimmat ve patlayıcı dedektör köpeği “Trixi” ile arandı. Patlayıcı bulunmadığı belirlenen TIR, alanda bulunan mobil x-ray cihazına sevk edildi ve yapılan tarama sonucunda TIR’ın tabanında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine detaylı olarak aranmak üzere muhafaza memurları nezaretinde Cilvegözü Gümrük Sahasına getirildi.

Yapılan aramada; dorse tabanında, dışardan bakıldığında görülemeyecek şekilde zula olarak tabir edilen gizli bir tertibat bulunduğu tespit edildi ve TIR’a getirilen narkotik dedektör köpek ‘Daisy’nin dorse tabanına aşırı tepki vermesi üzerine tabanda bulunan metal plakalar söküldüğünde tabana gizlenmiş vaziyette; piyasa değeri 208 bin TL olan 10 kilo 400 gram esrar ve toplam piyasa değeri 1 milyon 464 bin TL olan üzerinde TAPDK bandrolü bulunmayan yabancı menşeili 52 bin 700 paket sigara, 173 bin 400 adet ilaç, farklı modellerde 20 adet cep telefonu, 3 adet laptop ile çok sayıda muhtelif çap ve ebatlarda makine aksamı bulundu.

Yakalanan esrara ve muhtelif eşyaya el konuldu ve hamal H.M.S. ile TIR şoförü M.H.Ö. isimli şahıslar hakkında Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı.

Kaynak: T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler