Gümrük Muhafaza Zehir Tacirlerine Geçit Vermiyor

Son Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 |

Gümrük Muhafaza Zehir Tacirlerine Geçit Vermiyor

Gümrük Muhafaza Zehir Tacirlerine Geçit Vermiyor
Ülkemizin geleceği gençlerimizi hedef alan uyuşturucunun her türlüsüyle olan mücadelesini hız kesmeden sürdüren Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza ekipleri İpsala Gümrük Kapısında yaptığı operasyonlarla zehir tacirlerine geçit vermiyor. Ekiplerce Şubat ayı içerisinde düzenlenen iki farklı operasyonda piyasa değeri 1 milyon 400 bin TL olan toplam 20 kilo esrar ve eroin ele geçirildi.

İlk operasyonda, İpsala Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince İpsala Gümrük Sahasına gelen Makedonya plakalı otomobilden şüphelenilmesi üzerine araç, x-ray taramasına sevk edildi. Yapılan taramada araçta şüpheli yoğunluk görülen dört nokta işaretlendi ve araç aranmak üzere muhafaza memurları refakatinde arama hangarına getirildi. Hangarda bekletilen narkotik dedektör köpeği Amper ile yapılan aramada köpeğin ön ve arka koltuklar ile sol arka çamurluğa aşırı tepki verdiği görüldü. Muhafaza personelince yapılan fiziki aramada koltukların altında ve çamurluğun üstünde bulunan doğal boşluklara gizlenmiş vaziyette paketler bulundu.

Yapılan sayım ve tartımda araca gizlenmiş vaziyette 15 kilo ağırlığında piyasa değeri 450 bin TL olan esrar ele geçirildi. Makedonya pasaport hamili araç sürücüsü I.D. gözaltına alındı ve İpsala Cumhuriyet Savcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı.

İkinci operasyonda ise, İpsala Gümrük Sahasına gelen Arnavutluk plakalı otomobil sistem tarafından x-ray taramasına sevk edildi. Otomobilde yapılan taramada aracın alt kısmında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine muhafaza personelince arama hangarına getirilen araçta narkotik dedektör köpek Nixe ile yapılan aramada köpek aracın tabanına aşırı tepki verdi.

Araçta başlatılan aramada ön kısmında bulunan döşeme söküldüğünde normalde araçta olmaması gereken bir kapak olduğu görüldü. Kapak kaldırıldığında gizli bölme içerisinde bulunan paketler çıkarıldı ve paketlerden alınan numune uyuşturucu test kitine yüklendiğinde eroin uyarısı alındı. Yapılan tartım sonucunda 9 adet paket içerisinde piyasa değeri 950 bin TL olan toplam 5 kilo eroin ele geçirildi. Araçta bulunan Arnavutluk kökenli A.H. ile gözaltına alınarak İpsala Cumhuriyet Savcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı.

Kaynak: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler