Gümrük Muhafaza'dan 16 Milyon Liralık Operasyon

Son Güncellenme Tarihi: 15.04.2019 |

Tekirdağ Asyaport Limanı'nda Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda 55 kilogram 440 gram kokain ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza'dan 16 Milyon Liralık Operasyon
Tekirdağ Asyaport Limanı'nda Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda 55 kilogram 440 gram kokain ele geçirildi. 


Kaçakçılık İstihbaratı Alındı
İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında Güney Amerika ülkelerinden transit olarak Türkiye’ye gelecek olan konteynerler ile uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı istihbaratı alındı.

Operasyona ait video; 


İstihbarat Bilgi Sisteminde yapılan detaylı analizler sonucunda, Brezilya’nın Paranagua Limanı’ndan Tekirdağ’ın Asyaport Limanı’na gelecek olan bir gemi şüpheli olarak değerlendirildi. Şüpheli gemiye ait bilgiler Tekirdağ Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile paylaşıldı. Gemi Takip Programı üzerinden uluslararası sularda gerçek zamanlı olarak başlayan takip, geminin Asyaport Limanı’na gelmesine kadar koordineli olarak aralıksız sürdürüldü.

Gümrük Muhafaza Ekipleri Detaylı Aramalar Yaptı
Söz konu geminin limana yanaşmasının ardından tahliye işlemi esnasında narkotik dedektör köpeğinin konteynerlerden birine tepki vermesi üzerine Gümrük Muhafaza ekiplerince detaylı aramaya geçildi.

Yapılan detaylı aramalarda konteynerin sağ arka kısmında bulunan 2 kutu içerisinde, konteynerin mevcut mühür ve etiketinin bire bir kopyası olduğu anlaşılan sahte güvenlik mührü ile beyaz renkli bir madde tespit edildi. Söz konusu maddenin uyuşturucu tespit cihazında yapılan ön analizinde kokain olduğu anlaşıldı. Savcılıktan alınan talimatlar doğrultusunda piyasa değeri yaklaşık 16 milyon 650 bin lira olan 55 kilogram 440 gram kokaine el konuldu.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler