Gümrük Müşavirliği Mülakatı Yaklaşıyor

Son Güncellenme Tarihi: 5.02.2018 |

Gümrük Müşavirliği Mülakatı Yaklaşıyor

Gümrük Müşavirliği Mülakatı Yaklaşıyor
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği, verdiği eğitimler ile gümrük müşaviri adaylarını mülakat sınavına hazırlamaya devam ediyor.Sınav konuları arasında yer alan Gümrük Tarife Mevzuatı konusunu, duayen isim Bayram Doğan, anlattı. Verilen bir günlük eğitimde, gümrük müşavir adayları sınavda karşılarına çıkabilecek Gümrük Tarife Mevzuatı hakkında önemli bilgilere sahip oldu.
Bayram Doğan, adaylarla mevzuatın dışında, kendi tecrübelerini de paylaştı. Doğan, adayların mülakatta kıyafet, tavır, davranış ve genel kültür konularında dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

"En Çok Tarife Konusunda Cezaya Düşülüyor"
Bayram Doğan, Gümrük TV'ye özel olarak verdiği röportajda, "Ben memur kökenliyim, muayene memurluğu, müdür yardımcılığı, müdür vekilliği yaptım. Kursta da tarifeye karşı sevgim vardı. Çok uzun zamandır da tarife dersleri veriyorum. Bilgiyi paylaşmayı seviyorum, arkadaşlara faydalı olmayı seviyorum. Gençleri bu konuda yetiştirmeyi seviyorum. Gençlerle beraber olmak, onların havasını teneffüs etmek beni gençleştiriyor. Tarife çok önemli. Mevzuatta karşılaşmaları az oluyor ama her gün 12'li tarife mevzuatı ile karşılaşıyorlar. Bir eşya geliyor, tarife vermek durumundasın. En çok da bu tarifeden cezaya düşüyorlar. Parasal olarak cezalar var. Uzlaşmalarda da en çok tarifeden dolayı uzlaşmaya gidiliyor. Bundan dolayı tarife önemli. Buradaki arkadaşlar sözlü sınava hazırlanıyorlar. Burada tarife dersleri verip onları aydınlatmaya çalışıyoruz. Mesleğe faydalı olmayı iş edindim. Meslektaşlarıma, müşavir arkadaşlara yardım etmeye çalışıyorum. Yeri geliyor muayene memurları da arıyorlar. Bazen ezbere biliyorsun, bazen de 40-45 dk. araştırıyorum. Doğru yanıt verebilmek için." dedi."Gençlere Faydalı Olmaya Çalışıyorum"
Doğan mesleğe faydalı olmak yazdığı Gümrük Tarife Mevzuatı kitabına da değindi. Doğan, "Kitap, sözlüye girecek olan arkadaşlar için son derece faydalı. Seneye yazılı sınava girecek arkadaşlar hem yorum kuralları hem de test soruları. Çıkmış sorular var. Aynı zamanda yeni bir kitap hazırlığı içerisindeyim. Bütün amacım gençlere faydalı olmak."

Gümrük TV
Haber: Onur Çolpan
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler