Gümrük Müşavirliği ve Asgari Ücret Çalıştayda Konuşuldu

Son Güncellenme Tarihi: 8.10.2019 |

Ticaret Bakanı Gonca Yılmaz Batur ve Gümrük Müşavirleri Dernekleri heyetleri katılımı ile Gümrük Müşavirlik Mesleği ve Asgari Ücret Tarifesi çalıştayı düzenlendi.

Gümrük Müşavirliği ve Asgari Ücret Çalıştayda Konuşuldu
Ticaret Bakanı Gonca Yılmaz Batur ve Gümrük Müşavirleri Dernekleri heyetleri katılımı ile Gümrük Müşavirlik Mesleği ve Asgari Ücret Tarifesi çalıştayı düzenlendi.


Ankara Kızılcahamam'da gerçekleşen çalıştayda, açılış konuşmasını Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca YILMAZ BATUR yaptı. Batur, “Gümrük ve dış ticaret mevzuatının uygulanmasında aktif olarak çalışan gümrük müşavirlerimiz, mesleğin icrasında, özellikle eşyanın tarifesi, kıymeti ve menşeinin doğru bir şekilde tespit edilerek beyan edilmesinde kilit rol oynamaktalar. 2018 yılı rakamlarına baktığımızda, yaklaşık olarak 2 milyon 406 bin (2.406.214) serbest dolaşıma giriş beyannamesinin yaklaşık yüzde 90’ının işlemlerinin gümrük müşavirleri eliyle yapıldığını; yine yaklaşık 3 milyon 894 bin (3.894.736) olan ihracat beyannamelerinde de bu oranın yüzde 87 düzeyinde olduğunu görüyoruz. Bu rakamlar bize mesleğin faaliyetlerinin ülkemizin dış ticaret işlemlerinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu tüm açıklığıyla göstermekte. Gümrük Müşavirliği sektörümüz bugün 1615 sayılı Gümrük Kanunu’na göre kurulmuş olan Dernek yapıları altında faaliyetlerini göstermekte. 4458 sayılı Kanun’un Geçici 6. Maddesine göre de Gümrük Müşavirlerimizin dernek çatısı altında örgütlenmeleri “geçici” bir statü olarak değerlendirilmiş ve sektörün “kanunla kurulmuş kamu niteliğinde meslek kuruluşu şeklinde” örgütlenmesi bir hedef olarak ortaya koyulmuş durumda." ifadelerini kullandı.


Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürü Savaş MALKOÇ ise konuşmasında, "Bakanlık olarak geçmişte olduğu gibi bugün de Gümrük Müşavirlerimizin hem yapısal hem de günlük sorunlarına hassas olduğumuz belirtmek isterim. Bugün burada yaptığımız ve başta Sayın Bakan Yardımcımız olmak üzere Bakanlığımızın hemen tüm birimlerinin değerli temsilcilerinin burada hazır bulunması da bunun en önemli göstergelerindendir. Gümrük Müşavirlerimizin hem güncel hem de yapısal sorun ve konularını tartışmak, Bakanlığımız tarafından uygulamaya alınan mevzuat, düzenleme ve projelerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve ortak akıl çerçevesinde çözümler ve yol haritaları üretmek amacıyla yaptığımız bu Çalıştayları bugün burada bir kez daha yapabilmekten büyük memnuniyet duymaktayız." dedi.

Asgari Ücret Tarifesi Konuşuldu
Çalıştayda masaya yatırılan konular arasında, Derneklerin tüzel kişiliği, gümrük müşavirleri asgari ücret tarifesi,gümrük sahaları için çipli kart uygulaması, gümrük müşavirleri ve gümrüklerin dijitalleşmesi, 5607 Sayılı Kaçakçılık Kanununun 3/2 maddesinin aldatıcı işlemlerin belirlenmesi yer aldı.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler