Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Gümrük İdaresi Başkanları Konseyi Toplantısına Katıldı

Son Güncellenme Tarihi: 24.10.2016 |

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Gümrük İdaresi Başkanları Konseyi Toplantısına Katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Gümrük İdaresi Başkanları Konseyi Toplantısına Katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Gümrük İdaresi Başkanları Konseyi Toplantısına Katıldı

Bakan Yardımcımız Fatih Çiftçi, İran Gümrük İdaresi ev sahipliğinde 17-19 Ekim 2016 tarihlerinde İran'ın başkenti Tahran’da gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Gümrük İdaresi Başkanları Konseyi 7. Dönem Toplantısına katıldı. Toplantıda Müsteşar Yardımcımız Sayın Remzi Akçin de hazır bulundu.

 EİT Gümrük İdaresi Başkanları Konseyi 7. Toplantısı kapsamında, EİT üye ülkeleri arasında EİT Kaçakçılık ve Gümrük Suçları Veri Bankasının Kurulması ve İşletilmesi Antlaşması ve Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Antlaşmasının üye ülkeler açısından durumları, Transit Taşımacılık Çerçeve Antlaşmasının gümrük transit hükümleriyle ilgili son gelişmeler, EİT Üye ülkeleri gümrük çalışanlarına önerilen eğitimler, EİT Üye ülkeleri arasında gümrük bilgilerinin elektronik değişimine dair öneri, EİT Üye ülkeleri tarafından AEO (Yetkilendirilmiş Yükümlü) Programının Uygulanması, EİT Üye ülkeleri tarafından sınırda geçişte bozulabilir eşya taşıyan kamyon ve konteynerlerin fasılasız yüksek öncelikle geçişi için sağlanan kolaylıklar, EİT ve DGÖ arasında Gümrük İşbirliğine İlişkin Yapılan Mutabakat Zaptının Revize Edilmesi Olasılığı konuları ele alındı ve görüş alışverişinde

Çiftçi, toplantı çerçevesinde Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar ve diğer bölge ülkeleri ile yürüttüğü işbirliği projeleri konusunda katılımcılara hitap etti. Konuşması kapsamında, Çiftçi, Bakanlığımızın dijital gümrükler yolunda attığı adımları özetledi ve gümrük kapılarının modernizasyonuna çok büyük önem vererek o konuda da yoğun çalışma yürüttüğümüzü ifade etti. Çiftçi, İran ve Gürcistan ile yürütülen e-TIR pilot projeleri, İpek Yolu Girişimi kapsamında tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerle yürütülen Kervansaray projesi hakkında bilgi vererek projenin ilgili bütün ülkelerin katılımına açık olduğunu belirtti.

Çiftçi, “EİT bünyesindeki işbirliği çalışmalarından Kaçakçılık ve Gümrük Suçları Veri Bankasının Kurulması ve İşletilmesine Dair Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Antlaşmasının imzalanması ve yürürlüğe girmesiyle ve ilerde Yetkilendirilmiş Yükümlü gibi konularda yine bölgesel düzeyde gerçekleştireceğimiz anlaşma ve düzenlemelerle işbirliğimizin gelişeceğini ve bu bölgede ticaret hacminin önemli düzeyde artış kaydedeceğini” de ifade etti.

 Çiftçi, konuşmasında son olarak Dünya Ticaret Örgütü Ticaretin Kolaylaştırılması Antlaşmasının önemine değinerek Dünya Gümrük Örgütü’nün yaptığı bir analize göre bu antlaşma hükümlerinin % 98’inin gümrük idarelerini ilgilendirdiğini, Anlaşmanın yakında yürürlüğe girmesinin beklendiğini ve onaylanması ile uygulanmasının büyük fayda sağlayacağını belirtti.

 Çiftçi, İran ziyareti sırasında İran İletişim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Muhteşemyan ve Ekonomi ve Finans İşleri Bakan Yardımcısı ve İran Gümrük İdaresi Başkanı Sayın Karbasiyan ile ikili temaslarda da bulundu. Söz konusu temaslar kapsamında Sayın Bakan Yardımcımız tarafından Türkiye ve İran arasında gümrük alanında çok boyutlu işbirliği sürecinin uzun süredir devam ettiğini belirtilerek; İran tarafına Esendere, Gürbulak ve Kapıköy sınır geçişleri ile ilgili birtakım hatırlatmalarda bulunuldu.

 Bu çerçevede, Esendere Gümrük Kapımızın yeni haliyle hem İran ile ticaretimizi artırmayı hem de Gürbulak Kapımıza alternatif sağlayarak sınır geçişlerindeki bekleme sürelerinin azaltmasının hedeflendiğini ifade eden Sayın Çiftçi, Esendere’nin yeni hali ile İran tarafındaki Sero Kara Hudut Kapısı uyumsuz halde olduğunu, birbiri ile uyumsuz halde bulunan araç ve yolcu giriş – çıkış peronları konusunda İran makamlarının ivedilikle gerekli müdahalelerde bulunacağına inandığını ifade etti.

Kapıköy Sınır Geçiş Noktası’ndan sonra İran tarafında kalan kısımda ticari araç kullanımına uygun olmayan yolların Kapıköy Sınır Geçiş Noktası’nın inşaası bitene kadar uygun koşullara kavuşturulması gerekliliği Çiftçi tarafından İranlı yetkililere bir kez daha iletildi. Buna ilaveten, Bakan Yardımcımız, Gürbulak Sınır Geçiş Noktası’nın kapsamlı bir proje çerçevesinde yenileneceğini ve böylece burada yaşanılan yoğunluğun kısa sürede bertaraf edileceğini söyledi.

Diğer taraftan, Çiftçi, şu anda iki ülke arasında gündemdeki en önemli konulardan birinin veri değişimi olduğunu ve teknik düzeydeki istişarelerde büyük aşama kaydedildiğini, buna ilaveten gümrük kapılarında x-ray görüntülerinin paylaşılması yönündeki çalışmaya önem verildiğini ve bunun her iki idare için de büyük yararı olacağını ifade etti.

 Bakan Yardımcımız, eTIR Pilot Uygulamasının İran ile ikili işbirliğinin değerli yansımalarından birini oluşturduğunu, uluslararası alanda ses getirecek uygulamanın önderleri olarak her iki ülkenin de ileriye dönük bir vizyonu olduğunu gösterdiğini vurguladı. Çiftçi ayrıca, gösterilen güzel misafirperverlikten dolayı İranlı mevkidaşlarına teşekkür etti.

 İran ziyareti kapsamında, Tahran Büyükelçimiz Rıza Hakan Tekin ile bir araya gelen Çiftçi, çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu.

 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler