Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, Türk Hava Kurumu'na Atandı

Son Güncellenme Tarihi: 17.10.2019 |

Türk Hava Kurumu'na kayyum olarak atanan isim gümrük ve dış ticaret camiasının yakından tanıdığı bir isim oldu.

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı, Türk Hava Kurumu'na Atandı
Türk Hava Kurumu'na kayyum olarak atanan isim gümrük ve dış ticaret camiasının yakından tanıdığı bir isim oldu. 


Geçtiğimiz dönemlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev alan Cenap Aşçı, Türk Hava Kurumu'na kayyum olarak atandı.

Yaz aylarında meydana gelen yangınların söndürülmesinde kullanılan uçakların uçmaması sebebi ile kurum çalışmaları gündeme gelmişti. THK'dan yapılan açıklamada geçmişten gelen 1.4 milyar TL borcu olduğu ifade edilerek, "Uluslararası bağımsız denetim kurumunun yaptığı çalışmalar sonucu THK’nın tüm şirketlerinin iflasta olduğu, tüm mallarının hacizli olduğu tespit edilmiş, idari ve adli kovuşturmayı gerektiren onlarca dosya ortaya çıkarılmıştır" denildi.

Borçların Yapılandırılması  
Bunun üzerine Vakıfbank'la borçlar yapılandırılmıştı. Kurum yaptığı yazılı açıklamasında aynı zamanda Onursal Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile borçları yapılandırma kararı aldıklarını ifade etmişti.

Cenap Aşçı kimdir?

1967 Aksaray doğumlu olan Açşı, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1988 yılında mezun oldu. Aşçı, yüksek lisans eğitimini ise Amerika Birleşik Devletleri Boston Üniversitesi Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalında 2002-2004 yılları arasında tamamladı.

Aşçı 1989 yılında Gümrük Müfettiş Yardımcılığı, 1993 yılında Gümrük Müfettişliği, 2000 yılında da Gümrük Başmüfettişliği  yapmıştı. Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gümrükler Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, EGO Genel Müdür Yardımcılığı, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Gümrük Rapor Okuma Komisyonu üyeliği, Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde de bulundu. Aşçı 28 Ağustos 2015 ve 24 Kasım 2015 tarihleri arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yapmıştı. 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler