Gümrük Vergileri ve Tarife Kontenjanı Uygulanması

Son Güncellenme Tarihi: 10.05.2019 |

Sanayicilerin hammade ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünleri hakkında her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde askıya alma ve kota belirleme hususları Avrupa Komisyonu ile karara bağlandı.

Gümrük Vergileri ve Tarife Kontenjanı Uygulanması
Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşılan yazıda, sanayicilerin hammade ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünleri hakkında her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde askıya alma ve kota belirleme hususları Avrupa Komisyonu ile karara bağlandığı belirtildi. 


Askıya alma, ürün tüketimini karşılamayan ürünlerin kota başvuruları ile ilgili Avrupa Komsiyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandı. Bu çerçevede, AB ya da Türk firmalarınca 01/01/2020 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin liste ile ilgili itirazların talep edileceği belirtildi. 

İlgilide kayıtlı listede yer alan ürünlere ilişkin itirazların Bakanlığa en geç 28 Mayıs 2019 tarihine kadar intikal ettirilmesi gerekiyor. 
Yazıda devamla, başvuruların işleme konulabilmesi için en geç yukarıda belirtilen tarihe kadar Ticaret Bakanlığı'ndan evrak kayıt numarası almış olması gerektiği de belirtildi. 

Başvurulara ilişkin formlara ulaşmak için tıklayınız
Bahse konu listeye ulaşmak için tıklayınız
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Mevzuat Haberleri