Gümrük Yönetmeliği 564/3’e Göre Verilen Dilekçeler

Son Güncellenme Tarihi: 21.09.2021 |

İGMD, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü muhatap, “Gümrük Yönetmeliği 564/3 Göre Verilen Dilekçeler Hakkında” bir yazı yayımladı.

Gümrük Yönetmeliği 564/3’e Göre Verilen Dilekçeler

Yazıda, Gümrük Yönetmeliği çalışma yeri konu başlıklı 564/3'de; “çalışma yeri dışında diğer Başmüdürlükler ve bağlantılarında iş takibi yapmak isteyen Gümrük Müşavirleri iş takibine başlamadan önce bu durumu ilgili Gümrük Müdürlüğü'ne bildirir” denilerek bir düzenleme yapıldığı anımsatıldı.

Yazıda devamla, Gümrük Müşavirlerinin kendi bölgelerinin dışında da faaliyette bulunduğu ve özellikle ihracat işlemlerinde yoğun işlem yaptıkları belirtildi. İş takibi için gerekli olan dosyanın ilgili Bölge Müdürlüğü'ne ya da bağlantı idarelerine fiziksel olarak hazırlanarak sunulmasının ve evrak eksiği durumunda belgenin tamamlanmasının uzak bağlantılarda sorun olduğu ve bu nedenle zaman ve ekonomik kayba neden olduğu ifade edildi.

Yazıda son olarak, dernek üyelerinden gelen taleplerde; 564/3 dilekçelerinin TPS üzerinden bildirilmesi ya da gümrük idarelerinin KEP adreslerine iletilmesi hususunda bir düzenleme yapılmasının, özellikle mavi hat ithalat ve ihracatlarında faydalı olacağının düşünüldüğü iletildi.

Bu husustaki talepler değerlendirilmek üzere makam takdirine sunuldu.

İlgili yazı için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler