Gümrük Yönetmeliği’nde Önemli Değişiklikler Yapıldı

Son Güncellenme Tarihi: 11.08.2020 |

Değişim Tablosu ve Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Gümrük Yönetmeliği’nde Önemli Değişiklikler Yapıldı

Bugün yayınlanan Resmi Gazetede Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yer aldı.

Değişikliğe ilişkin değişim tablosunun için tıklayınız.

Yapılan değişiklikle ele alınan konular şu şekilde;

Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavlarının değerlendirilmesinde sınavı geçmiş olmak için değerlendirme notu 60 puandan 70 puana çıkartıldı.

Yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin gümrük işlemleri ile ilgili tespitlerin yapılabilmesi amacıyla tespit raporuna konu edilecek işlemle sınırlı olmak kaydıyla ilgili firmadan bilgi ve belge isteyebileceği düzenlendi.


Yetkilendirilmiş gümrük müşavirinin sorumluluğu ve uygulama esasları konularında düzenlemeler

Buna göre;

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri stajyer çalıştıramayacak.

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirleri yanlarında çalıştırdıkları gümrük müşavir yardımcılarının hukuki ve mali sorumluklarını taşıyacaklar.

Gümrük müşavir yardımcıları yetkilendirilmiş gümrük müşavirinin sözleşme imzaladığı antreponun bağlı bulunduğu Bölge Müdürlüğü ve Gümrük Müşavirleri Derneğine kayıtlı olacaklar.

Gümrük müşavir yardımcıları yapmaları gereken işleri başkalarına yaptıramayacak. Bu şekilde işlem yapan gümrük müşavir yardımcıları bir daha yetkilendirilmiş gümrük müşaviri yanında çalıştırılamayacaklar.

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirinin Sahip olması gereken niteliklerde de önemli bir değişikliğe gidildi.

Buna göre ‘son 7 yıl içerisinde Kanunun geçici 6’ncı maddesi uyarınca geçici olarak mesleki faaliyetten alıkoyma cezası almış olmak’ şeklinde düzenledi. Gümrük Yönetmeliği’nin önce ki halinde ise bu geçici a6’ncı maddeye uyarınca geçici mesleki faaliyetten alıkoyma cezasının ‘kesinleşmiş’ olması gerekiyordu.

Aynı madde düzenlemesi içerisinde ‘mesleğin şeref ve haysiyetine uymayan durumları bulunmamak’ şeklinde yeni bir düzenlemeye yer verildi.

Yetki Belgesi Sürelerinde Değişiklik


Yapılan düzenlemede en önemli değişiklik ise yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin yetki belgelerinin sürelerine ilişkin olarak gerçekleştirildi.

Buna göre;

Yetki belgesinin süresi iki yıl olarak belirlendi. Bu süre altmış beş sınırına göre düzenlenecek.

Düzenlenen izin yetki belgelerine ilişkin olarak iki belge dönemi boyunca herhangi bir disiplin cezası almamış olan yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri için iki yıllık süre ilk defasında üç yıl olarak uygulanacak. Üç yıllık dönemde de herhangi bir disiplin cezası alınmaması durumunda yeni düzenlenecek belgenin süresi bir yıl artırılacak. Buna göre düzenlenecek belgenin süresi dört yılı geçemeyecek.

Bakanlık tarafından yayınlanan asgari ücret tarifesinin altında hizmet veren ve uyarıya rağmen buna devam eden yetkilendirilmiş gümrük müşavirlerinin yetki belgeleri 12 ay süre ile geri alınacak.

Yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri bizzat yapmaları gereken işleri başkalarına yaptırması durumunda yetki belgeleri süresiz olarak geri alınacak.

575’nci maddenin üçüncü fıkrasının değişiklikten önceki hükmü kapsamında ‘Yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri yanlarında gümrük müşavir yardımcısı veya stajyer çalıştırabilirler.’ staja başlamış bulunanlar, bir yıllık staj süreleri sonuna kadar stajyer olarak çalışmaya devam edecek.

Resmi Gazete için tıklayınız.

Değişim tablosu için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler