Gümrükte Usulsüzlüğe 345 Milyon Lira Ceza

Son Güncellenme Tarihi: 2.01.2018 |

Gümrükte Usulsüzlüğe 345 Milyon Lira Ceza

Gümrükte Usulsüzlüğe 345 Milyon Lira Ceza
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ithalatı yasak ürünlerin, beyandan farklı ürünlerin, eksik belgeli ya da eksik beyanlı ürünlerin Türkiye’ye sokulması konusunda göz açtırmadı. Bakanlık bu gibi uygulamalara ceza yağdırdı.

İTHALATI YASAK ÜRÜN

Bu kapsamda 2017 yılında 729 adet ceza kararı alındı. Bu kararlar sonucunda ise 345 milyon 278 bin lira değerinde para cezası verildi. Serbest dolaşıma giriş rejimi veya ihracat rejimine tabi tutulan eşyalar, yapılan beyanla muayene ve denetleme veya teslimden sonra kontrole tabi tutuluyor. Eşyanın ithalinin yasaklanmış olduğunun ya da eşyanın ithali, lisansa, şarta, izne, kısıntıya veya belli kuruluşların vereceği uygunluk veya yeterlilik belgesine tabi olduğu halde uygunluk ve yeterlilik belgesine tabi değilmiş gibi beyan edildiğinin tespiti halinde ceza verilebiliyor.


BEYAN OYUNU TUTMADI

ÖTE yandan kanun hükmü uyarınca, yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın vergileri 2 kat alınabiliyor.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/ekonomi/gumrukte-usulsuzluge-c2345-milyon-lira-ceza/haber-694247 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler