GYÜ’den Çıkarılmak İlişkilerimizi Etkilemez

Son Güncellenme Tarihi: 14.02.2020 |

Moldova Cumhuriyeti dahil olmak üzere bir dizi ülkenin (Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Ukrayna) gelişmekte olan ülkeler listesinden çıkarılmasından kaynaklı içmevzuatın tadil edilmesi anlamına geliyor.

GYÜ’den Çıkarılmak İlişkilerimizi Etkilemez
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Tedbirler Anlaşması kapsamında, Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilciliği’nin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler listesinin güncellenmesine ilişkin verdiği kararın Moldova ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ekonomik ilişkileri etkiyemeyeceği ifade edilmektedir. 


Moldova Ekonomi ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ekonomi ve ABD tarafından kabul edilen ve 10 Şubat 2020 tarihinde yürürlüğe giren değişiklikler, Moldova Cumhuriyeti dahil olmak üzere, bir dizi ülkenin (Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Ukrayna) gelişmekte olan ülkeler listesinden çıkarılmasından kaynaklı iç mevzuatın tadil edilmesi anlamına gelmiyor, denildi. Söz konusu düzeltmeler Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Sübvansiyonlar ve Telafi Edici Tedbirler Anlaşması’nın hükümlerinden kaynaklanıyor şeklinde bilgi iletildi.


Açıklamanın devamında, “Moldova Cumhuriyeti’nin ABD’ye yönelik düşük ihracat hacmi dikkate alındığında ve Moldova Cumhuriyeti’nin ihracat teşvikleri ve herhangi diğer yasak teşvik kullanmadığı göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizin soruşturma konusu olması ihtimali, geçmişteki deneyime göre, minimum düzeydedir; dolayısıyla söz konusu değişiklik ihracatçılarımızı ekonomik olarak etkilemeyecektir” ifadelelrine yer verildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri