Habur’da “Temassız İhracat”

Son Güncellenme Tarihi: 25.03.2020 |

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, korona virüs salgınına karşı büyük bir hassasiyetle önlemler aldıklarını ifade etti.

Habur’da “Temassız İhracat”
Önlemler kapsamında Türkiye’nin Ortadoğu ve Orta Asya’ya açıklan en önemli kapılarından biri olan Irak Habur Gümrük Kapısının 1 Marttan itibaren yolcu giriş çıkışlarına kapatıldığını hatırlatan Pekcan, ticaretin aksamaması için de özverili bir biçimde çalışıldığını belirtti.


Pekcan, tedbirler kapsamında 1 Mart 2020’den itibaren; Irak’a yapılan ihracat Habur – İbrahim Halil Gümrük Kapıları arasındaki tampon bölgede konteyner değişimi, dorse değişimi ve şoför değişimi yoluyla “temassız” olarak gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye’ye girişlerde sadece Türk sürücülerinin karantina uygulamalarına tabi olarak geçişine müsaade edildiğini, yabancı sürücülerin Türkiye’ye girişine izin verilmediğini ifade eden Pekcan, Irak’tan gelen araçlara tampon bölgede dezenfekte işlemi yapıldığı ve şoför değişimi gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi. Pekcan, Şu ana kadar 21 bin aracın dezenfekte edilerek Türk sürücüler tarafından Türkiye’ye girişinin sağlandığını açıkladı.


Tır çıkışlarının daha da artırılması için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydeden Pekcan önceliğin halk sağlığını temin olduğunun altını çizen Pekcan bu süreçte toplumsal ihtiyaçların temini ve tedarik zincirinin sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında kilit öneme sahip olan gümrüklerde ticaretin aksamadan devamı için de faaliyetlerin sürdürüldüğünü de belirtti.