“Halkalı-Kapıkule Hızlı Demiryolu Hattı Çevreye Duyarlı Bir Proje”

Son Güncellenme Tarihi: 17.09.2020 |

Çevreye duyarlı proje olarak öne çıkan, 229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.

“Halkalı-Kapıkule Hızlı Demiryolu Hattı Çevreye Duyarlı Bir Proje”
Çevreye duyarlı proje olarak öne çıkan, 229 kilometrelik Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Projesi kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.

Geçen yıl haziran ayında yapımına başlanan ve projenin 153 kilometrelik kısmını oluşturan Çerkezköy-Kapıkule demir yolu hattında çalışmalar yoğunluk kazandı.


Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demir yolu bağlantısını sağlayacak olan Halkalı-Kapıkule demir yolu hattı; Çerkezköy-Kapıkule ve Halkalı-Çerkezköy demir yolu kesimlerinden oluşuyor. Şu ana kadar hattın yapımında yüzde 20'lik ilerleme sağlandı.

Hat, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski, Edirne ve Kapıkule'de istasyonlar olacak şekilde inşa edilecek. Proje kapsamında; 53 alt geçit, 59 üst geçit, 16 demir yolu köprüsü, 2 tünel, 194 menfez ve 3 viyadük yapılacak. Çift hatlı, 200 kilometre hıza uygun, sinyalli ve elektrifikasyonlu olarak inşa edilecek hatta yük ve yolcu trenleri çalışabilecek.


Proje çevreye duyarlı inşa ediliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Projenin, hat güzergahı boyunca organik toprağın korunarak tekrar kullanılması, yaban hayatı için geçişler yapılması ve ses perdesi imalatı gibi tüm çevresel önlemler dikkate alınarak tasarlandığını açıkladı. Çalışmalarda çevreye duyarlılığın en üst düzeyde tutulduğu ifade edildi.
Çevre Yönetim Planı çerçevesinde inşaat başlamadan önce gürültü, titreşim, yüzey suyu kalitesi, toz ölçümü yapılıyor ve gerekli önlemler alınarak, işlemler gerçekleştirildiği belirtildi. Buna ek olarak proje kapsamında kullanılacak demir yolu araçlarının elektrik enerjisi ile çalışmaları sayesinde de karbon salım değerinin oldukça düşük tutulması amaçlanıyor.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre proje tamamlandığında; Halkalı-Kapıkule arası yük taşıma süresi 6,5 saatten 2 saat 20 dakikaya düşecek. Halkalı-Kapıkule demir yolu hattıyla Londra'dan Pekin'e uzanan Demir İpek Yolu'nun önemli bir parçası tamamlanmış olacak. Türkiye ve Trans Avrupa ağlarını yüksek kalitede birbirlerine bağlayacak.

Mevcut durumda 1,53 milyon ton olan yük taşıma kapasitesinin yıllık 9,6 milyon tona yükselmesi hedefleniyor.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler