Hammadde veya Ara Mamul İthalatında Askıya Alma Kota Başvuruları

Son Güncellenme Tarihi: 19.10.2021 |

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), “Hammadde veya Ara Mamul İthalatında Askıya Alma Kota Başvuruları” hakkında bir duyuru yayımladı.

Hammadde veya Ara Mamul İthalatında Askıya Alma Kota Başvuruları

Duyuruda, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğünün yazısına atıfla; sanayicinin ihtiyaç duyduğu hammadde ve yarı mamul niteliğindeki sanayi ürünlerine ilişkin her yıl 1 Ocak ve 1 Temmuz tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde yapılan askıya alma, üretim tüketimi karşılamayan ürünlerde ise kota başvurularının, Türkiye temsilcilerinin de yer aldığı bir toplantıda Avrupa Komisyonu tarafından müzakere edilerek karara bağlandığı belirtildi.

Yazıda devamla, bu çerçevede, AB ya da Türk firmalarınca 01/07/2022 tarihinden itibaren gümrük vergilerinin askıya alınması veya tarife kontenjanı uygulanması talep edilen eşyaya ilişkin itirazların Ticaret Bakanlığına en geç 01/11/2021 tarihine kadar intikal ettirilmesi gerektiği ifade edildi.

Başvuruların işleme konulabilmesi için en geç yukarıda belirtilen tarihe kadar Ticaret Bakanlığı'ndan evrak kayıt numarası alınmış olması gerektiği, itirazlara ilişkin formlara https://www.ticaret.gov.tr/ithalat/askiya-alma-ve-tarife-kontenjani/askiya-alma-sistemi adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

Bununla birlikte, askıya alma sistemine ilişkin detaylı bilgi için 2021/18 sayılı İthalat Tebliği'nin incelenebileceği, ayrıca firmalar tarafından listede yer alan ürünlerin özel tanımlı olmasından dolayı, GTP'den ziyade ürün tanımlarının incelenip, tanımı karşılayacak üretimin bulunması durumunda başvuru yapılmasının önem arz ettiği vurgulandı.

İlgili Gümrük Vergilerinin Askıya Alınması veya Tarife Kontenjanı Uygulaması Talep Edilen Eşya Listesi için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri