Haziranda 23,4 Milyar Dolarla Tarihin En Yüksek Aylık İhracatına Ulaşıldı

Son Güncellenme Tarihi: 4.07.2022 |

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla haziran ayına ilişkin dış ticaret verilerini, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği'nin (DAİB) Erzurum'daki hizmet binasında düzenlediği toplantıyla kamuoyuna açıkladı.

Haziranda 23,4 Milyar Dolarla Tarihin En Yüksek Aylık İhracatına Ulaşıldı

Açıklanan verilere göre, haziran ayında 23,4 milyar dolar ihracat rakamıyla tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldı. Bu rakamlarla beraber ihracatta son 22 ayın 20'sinde rekor kırılmış oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu'nda seçilmesinin ardından ilk Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı'na katılan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Erzurum'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ve TİM'in yeni yönetimi olarak ilk dış ticaret değerlendirme toplantısını gerçekleştirdikleri için bugünün kendileri açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Haziran ayında tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rekoru kırıldı
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) yeni döneminin ilk ayında ihracat ailesinin tarihi bir rekora imza attığını belirten TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Haziran ayında ihracatımız yüzde 18 artışla 23,4 milyar dolara ulaşarak, bugüne kadarki en yüksek aylık ihracat rakamı oldu. İlk 6 ayda bu rakam, yüzde 20 artışla 126 milyar dolara yaklaştı. 12 aylık ihracatımız ise 246 milyar doları aştı. Son 22 ayın 20'sinde aylık ihracat rekorları kırdık. Öncü tahminlerimiz gösteriyor ki, yılın ikinci yarısında da hız kesmeden yolumuza devam edecek ve yıl sonu ihracat hedefimiz olan 250 milyar dolara yılı tamamlamadan ulaşacağız. Tüm ihracat ailemizi bu üstün performans adına tebrik ediyorum” dedi.

Kimya sektörü ihracatta ilk sırada yer aldı
İhracat rakamlarıyla ilgili detayları paylaşan TİM Başkanı Mustafa Gültepe, şu bilgileri verdi:

“Rakamlarımızın detaylarına baktığımızda tam 20 sektörümüzün ihracatını artırdığını görüyoruz. Bu ay ilk 5 sektörümüz sırasıyla 3,2 milyar dolar ile Kimya, 2,7 milyar dolara ulaşan otomotiv, 2,3 milyar dolar ihracatla Çelik, 2 milyar dolarla Hazır Giyim ve 1,4 milyar dolar ihracatla elektrik-elektronik oldu. Hububat ve mobilya kağıt orman ürünleri sektörlerimiz, bugüne kadar ki en yüksek ihracat rakamlarına imza attılar. Hububat sektörümüz aylık bazda ilk kez 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.”

Ayrıca motorlu taşıtlar, alüminyum ürünleri ve demir çelikten eşyalar ürün gruplarında ihracatı dikkat çekici seviyelerde artırdıklarına dikkat çeken TİM Başkanı Mustafa Gültepe, bu ay en çok artış kaydeden ilk 10 ürün grubunda ihracatın 825 milyon dolar arttığını söyledi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri