Hazırgiyim ve Moda Sektörü Küresel Atık İstatistikleri

Son Güncellenme Tarihi: 19.09.2020 |

Hazırgiyim ve moda sektörünün küresel düzeyde Pazar değerinin toplam 3 trilyon dolar olduğu belirtiliyor. Bu değer küresel GSYH’nin yüzde 2’sini oluşturmakta.

Hazırgiyim ve Moda Sektörü Küresel Atık İstatistikleri
Hazırgiyim ve moda sektörünün küresel düzeyde Pazar değerinin toplam 3 trilyon dolar olduğu belirtiliyor. Bu değer küresel GSYH’nin yüzde 2’sini oluşturmakta.


Dünya hazırgiyim ve moda pazarının yüzde 75’i Avrupa, ABD ve Japonya’da bulunuyor. Güncel verilere göre dünya hazırgiyim ve moda sektöründe yaklaşık 75 milyon çalışan istihdam ediliyor. Hazırgiyim, moda ve tekstil sektörünün petrol endüstrisinden sonra küresel düzeyde en çok kirliliğe yol açan sektör olduğu belirtiliyor.

BM verilerine göre küresel düzeyde hazırgiyim ve tekstil sektörü dünya greenhouse gaz emisyonlarının yüzde 10’unu üretiyor. Dünya genelinde en büyük hazırgiyim ithalatçısı olan ABD’de satılan hazırgiyim ürünlerinin yüzde 40’ını Çin’den ithal ediyor.


2000 yılıyla 2014 yılı arasındaki dönemde, dünya hazırgiyim üretimi ikiye katlandı. Ortalama tüketiciler 15 yıl öncesine göre yüzde 60 daha fazla tüketim yapmakta. Küresel atık su üretiminin yüzde 20’si hazırgiyim ve tekstil sektörü tarafından yapılıyor.

Pamuk tarımı dünya ekilebilir tarım alanlarının sadece yüzde 3’ünü oluşturmasına karşın, küresel düzeyde böcek ilacı kullanımının yüzde 24’ünden ve tarım ilacı kullanımının yüzde 11’inden sorumlu.

Tek bir tişört ve bir çift kot pantolon için gerekli olan 1 kg pamuğun üretilmesi için 20 bin LT su gerekiyor. Hazırgiyim ve tekstil sektörü Çin’de en çok atık su üreten 3 sektörden biri ve her gün 2,5 milyar ton atık su üretmekte.

Hazırgiyim ve konfeksiyon üretiminde kullanılan kumaşların yüzde 15’i fireye gitmekte. Sadece Hong Kong’da her gün 253 ton tekstil firesi çöpe gidiyor. Dünya ortalamasına göre her tüketici yılda ortalama 32 kg ayakkabı ve giysiyi çöpe atıyor.


Her yıl çöpe giden ayakkabı ve kıyafetlerin yüzde 95’inin geri dönüştürülmesi mümkündür. Geri dönüştürülmüş her 1 kg pamuk, 20 bin LT su tasarrufu sağlamakta. Dünyanın en büyük kullanılmış giysi ihracatçısı olan ABD, yılda ortalama 460 milyon kg kullanılmış kıyafet ihraç etmekte. Dünya nüfusunun yüzde 70’i kullanılmış kıyafet giymekte. Yalnızca İngiltere’de tüketicilerin dolabında henüz giyilmemiş 46,7 milyar dolar değerinde kıyafet olduğu tahmin ediliyor.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler