Hindistan Çelik Sanayi Hükümetin Fiyat Yükselişlerine Müdahale Etmesini İstiyor

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2018 |

Hindistan Çelik Sanayi Hükümetin Fiyat Yükselişlerine Müdahale Etmesini İstiyor

Hindistan Çelik Sanayi Hükümetin Fiyat Yükselişlerine Müdahale Etmesini İstiyor
Hindistan’da çelik üreticileri ve tüketicilerinden piyasa temsilcileri hükümete yaptıkları sunumda, artan girdi maliyetleri ile yarı mamul ve nihai mamul fiyatlarındaki yükselişe devletin müdahale etmesini hatta fiyatlardaki gidişatı kontrol edecek bir düzenleyici kurum kurulmasını talep etti.

Hindistan İndüksiyon Ocaklı Tesisler Birliği (AIIFA), ülke genelinde ingot ve kütük gibi yarı mamullerin fiyatlarındaki artış konusunda hükümetin harekete geçmesini istiyor. AIIFA’dan bir yetkili, inşaat sektöründe kullanılan çelik ürünlerin maliyetinin sürekli arttığını ve bu durumun hükümetin vatandaşların karşılayabilecekleri fiyatlardan ev almaları amacıyla yürüttüğü ekonomik planı olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

AIIFA’ya göre, 2016 yılının aralık ayında kütük ve ingot fiyatı 27.300 INR/mt (429$/mt) seviyesindeydi. Bu fiyat, 2017 yılının aralık ayında ortalama 34.300 INR/mt (538$/mt) seviyesine kadar yükselmişti. Çünkü yarı mamullerin temel hammaddesi olan hurda ve sünger demirin fiyatları üzerinde bir kontrol mekanizması olmadığı için, indüksiyon ocaklı tesisler yarı mamul fiyatlarını artırmanın önüne geçememişti. Öyle ki, geçtiğimiz son üç ay içerisinde sünger demir fiyatları üç kat artarak 24.000 INR/mt (376$/mt) seviyesine çıktı.

Sünger Demir Üreticileri Birliği (SIMA), hükümetten hammadde fiyatlarını kontrol altına almasını talep ederken, ülkenin en büyük demir cevheri madencisi NMDC Limited’in 2 Ocak 2018 tarihinde demir cevheri ve parça cevher fiyatlarını 2017 yılının kasım ayından beri üçüncü kez yükseltmesini işaret etti.

Öte yandan, hükümet yetkilileri, sanayicileri kapsayan birçok birliğin Çelik Bakanlığı’na hammadde fiyatlarından nihai mamul fiyatlarına kadar tüm fiyatları izleyecek bir düzenleyici kurum oluşturulması konusunda dilekçe verdiğini belirtiyor. Üretim zincirindeki tüm aşamaları inceleyip, fazla yüksek fiyat vererek aşırı kar elde edilip edilmediğini kontrol etme yetkisi olan bir kuruma ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.
Piyasa kaynakları böyle bir kurum henüz mevcut olmasa da, Çelik Bakanlığı’nın demir cevheri fiyatlarındaki dalgalı seyri izleyecek bir ekip kurduğunu ve bunu hükümete sunduğunu belirtiyor. Hindistan Çelik Bakanı Birendra Singh, 11 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada hükümet olarak fiyat dalgalanmalarına doğrudan müdahale edemeyeceklerini, fakat bunu frenlemenin yollarını araştırabileceklerini ifade etti. Singh, hammadde ve yarı mamul fiyatlarındaki dalgalanmaların küçük ölçekli çelik üreticilerinin bütçe yapmalarını zorlaştırabileceğini ve bu yüzden bu dalgalanmaları kontrol edebilecek bir oluşum kurulabileceğini söyledi.

Kaynak: Steelorbis
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler