Hindistan Kömür ithalatını Değerlendiriyor

Son Güncellenme Tarihi: 22.10.2021 |

Hindistan’ın üst düzey Enerji Bakanlığı yetkilisi yaptığı açıklamada, Hindistan’da gelecekte olabilecek sunum şoklarını karşılayabilmek için stratejik doğal gaz ile ithal kömür rezervlerini korumayı dikkate aldığını belirtti.

Hindistan Kömür ithalatını Değerlendiriyor

Hindistan’ın üst düzey Enerji Bakanlığı yetkilisi yaptığı açıklamada enerjiye aç durumdaki Hindistan halkı felç edici durumdaki kömür kıtlığıyla savaşırken ülke yönetiminin, Hindistan’da gelecekte olabilecek sunum şoklarını karşılayabilmek için stratejik doğal gaz ile ithal kömür rezervlerini korumayı dikkate aldığını belirtti.

Küresel kömür fiyatlarındaki yükselme sonucu ithalatta yaşanan düşüşle birlikte elektrik isteminde ortaya çıkan artış, kömür madenciliği sektöründe kamuya ait yerkürenin en büyük madencilik firması olan Hindistan Kömür Şirketi’nin kömür sunumunu rekor düzeye yükseltmesine rağmen yine de ülkede kömür ediniminde aksamalara ve günde 14 saate varan elektrik kesintilerine yol açtı.

Hindistan Enerji Bakanı Alok Kumar, Rusya’nın kendi topraklarında gaza olan gereksinimin artması nedeniyle Avrupa ülkelerine pompaladığı gazda kesintiye gitmesine göndermede bulunarak sunumda bir sıkışma olması durumunda ülkelerin giderek artan bir biçimde ilkönce kendi gereksinimlerini karşıladıklarını dile getirdi.

Hindistan Sanayi Konfederasyonu tarafından düzenlenen Güney Asya Enerji Doruğu’nda konuşan Kumar, “Öyleyse, ekonomilerin bu tür sunum şoklarının yaklaşık bir ay boyunca üstesinden gelebilmeleri için stratejik gaz ile dışalım kömür rezervleri tutmalarını düşünmeye ve tartışmaya başlayalım.” önerisinde bulundu.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler