Hindistan Türkiye’den İthalatını Neden Sınırlandırıyor?

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2020 |

Ankara'nın Keşmir politikasına tepki gösterdiği Hindistan, Türkiye'den yaptığı ithalatta sınırlandırmaya gitme kararı aldı.

Hindistan Türkiye’den İthalatını Neden Sınırlandırıyor?
Türkiye ve Malezya’dan yaptığı ithalata sınırlama getireceklerini belirten Hindistan yönetimi, Türkiye'den petrol ve çelik ürünlerinin ithalatında kısıtlamaya gideceğini belirtti.


Hindistan, anayasasının yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos'ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırıldı ve eyalet ikiye bölündü.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, halka sokağa çıkma yasağı ile internet, telefon ve ulaşımda yasaklar getirilmiş, bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.


Türkiye, dışişlerinden yapılan yazılı açıklama ile bu karara tepki gösterdi. Ankara, "Hindistan Anayasasının Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan 370. maddesinin ilga edilmesinin mevcut gerilimi artırmasından endişe duyuyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Keşmirlilerin "sanal bir blokaj" altında olduğunu ifade etti.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri