Hususi Damgalı Pasaport Yaygınlaşıyor

Son Güncellenme Tarihi: 16.01.2020 |

Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ) aracılığıyla ihracat yapan firmaların, tıpkı Dış Ticaret Sermaye Şirketleri (DTSŞ) aracılığıyla ihracat gerçekleştiren firmalar gibi ihracatçılara hususi damgalı pasaport verilmesi uygulamasından ..

Hususi Damgalı Pasaport Yaygınlaşıyor
Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ) aracılığıyla ihracat yapan firmaların, tıpkı Dış Ticaret Sermaye Şirketleri (DTSŞ) aracılığıyla ihracat gerçekleştiren firmalar gibi ihracatçılara hususi damgalı pasaport verilmesi uygulamasından yararlandırılması talep edildi. Talep Bakanlık tarafından olumlu değerlendirildi.


Firmaların 2017/9962 sayılı Kararın 5 inci maddesinde düzenlenen ihracat tutarının hesaplanmasında, ihracatına aracılık edilen firmanın ve söz konusu firmanın ihracat tutarının SDŞ tarafından Yeminli Mali Müşavir tasdikli olarak beyan edilmesi şartı bulunuyor. Bu durumda SDŞ aracılığıyla yapılan ihracatın da firmanın ihracatı kapsamında değerlendiriliyor. SDŞ tarafından herhangi bir firmanın ihracatına aracılık edilmemiş olması halinde ise, gerekli işlemlerin yapılabilmesi için bu durumun DTSŞ tarafından Yeminli Mali Müşavir tasdikli olarak Ticaret Bakanlığı’na beyan edilmesi gerekiyor.
[bnn_4_2]
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler