İcradan Aldığı Fabrika İle İlk 500 İhracatçı Arasına Girdi

Son Güncellenme Tarihi: 25.12.2017 |

İcradan Aldığı Fabrika İle İlk 500 İhracatçı Arasına Girdi

İcradan Aldığı Fabrika İle İlk 500 İhracatçı Arasına Girdi
İzmir'in Aliağa ilçesinde 45 milyon liralık yatırımla fabrika kuran Saffet Arslan, Kayseri'de icradan satın aldığı fabrika ile Türiye'nin en çok ihracat yapan ilk 500 firması arasına girdi. Kayseri'de 2003 yılında icradan satılan fabrikanın bacasını yeniden tüttüren ve atık madenleri işleyerek çinko klinkerine dönüştüren ÇİNKOM AŞ, bu fabrikadaki üretimiyle Türkiye'nin en çok ihracat yapan ilk 500 firması arasına girmeyi başardı.

Eti Maden İşletmeleri tarafından 1967'de Kayseri'nin İncesu ilçesi yakınlarında kurulan ÇİNKUR, bir dönem Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri oldu. Kayseri ve çevresindeki atık madenleri işleyerek çinko ürünlerine dönüştüren tesis, yıllar içinde zarar ettiği için iflas etti. Özelleştirme kapsamına alınan fabrika, 2003 yılında icradan satışa sunuldu.

MİLLİ SERMAYE İÇİN

Fabrika arazisini mobilya üretiminde kullanmayı düşünen İpek Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Arslan tesisi icradan satın aldı. Daha sonra mobilya fikrinden vazgeçip milli sermayenin boşa gitmemesi için tesisi yeniden faaliyete geçirmeye karar veren Arslan, ÇİNKOM adıyla 2005'te yeniden bacasını tüttürdüğü tesiste üretime başladı.

EKONOMİYE KATKI

Batan fabrikanın yıllık 50 milyon dolar ihracat yapan firma haline dönüşünün hikayesini anlatan Arslan, fabrikayı devraldıktan sonra bir taraftan üretim yapmaya devam ettiklerini diğer taraftan da gerek üretim kalitesi gerekse çevre hassasiyeti adına tesisin teknolojisini yenilediklerini kaydetti. Arslan, fabrikada yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu fabrikaya yaklaşık 35 milyon dolar yatırım yaptık ama şükürler olsun bunun karşılığını aldık. Son 10 yıldır muazzam ihracat yapıyoruz. Milli ekonomiye ve cari açığın kapatılmasına katkı sağlıyoruz.
Burada aldığımız iyi neticeler sonucunda İzmir Aliağa'da yabancı bir ortakla buranın yaklaşık 3'te 2 büyüklüğünde yeni bir işletme kurduk. Buraya da yaklaşık 45 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik."

"ÜRÜNLERİMİZİ ZORLANMADAN SATIYORUZ"

Son 10 yıldır, yıllık ortalama 50 milyon dolar ihracat yaptıklarını belirten Saffet Arslan, "İhraç ettiğimiz klinker Avrupa'daki metal fabrikalarında son işlemden geçerek metal ve seramikle birleştiriliyor. Ürünü en çok Fransa'ya ihraç ediyoruz. İspanya, Japonya, Meksika, Belçika klinker gönderdiğimiz ülkeler arasında. Ürettiğimiz ürünleri zorlanmadan satabiliyoruz. Hatta biz bir yıl boyunca üreteceğimiz ürünü, Londra Borsası'nın belirlediği bir haftada satıyoruz. Yani üretmeden satabiliyoruz" dedi.

Kaynak: https://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2017/12/25/icradan-aldigi-fabrika-ile-ihracat-rekoru-kirdi
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler