İGMD Başkanı Serdar Keskin’den Gümrük Müşavirleri Odası Açıklaması

Son Güncellenme Tarihi: 11.07.2019 |

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Serdar Keskin, Gümrük Müşavirlerinin Oda olması hususunun 11. Kalkınma Planı’nda yer almasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

İGMD Başkanı Serdar Keskin’den Gümrük Müşavirleri Odası Açıklaması
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Serdar Keskin, Gümrük Müşavirlerinin Oda olması hususunun 11. Kalkınma Planı’nda yer almasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 11. Kalkınma Planı TBMM’ye sunuldu. Plan içerisinde Gümrük Müşavirleri Odasının kurulmasına ilişkin önemli bir madde yer alıyor. Konu hakkında uzun yıllardır mücadele veren isimlerden birisi olan İGMD Başkanı Serdar Keskin Gümrük Müşavirlerinin Oda olması hususunu Gümrük TV’ye değerlendirdi.

Gümrük Müşavirleri Odası İçin Tarih Belirlendi

İGMD Başkanı Serdar Keskin Gümrük TV’ye yaptığı açıklamada, “Gümrük Müşavirlerinin Oda olmasının Kalkınma Planında yer alması çok önemliydi. Cumhurbaşkanlığı sisteminden önce Kalkınma Bakanlığı önderliğinde toplantılar yapılmıştı. 5 Gümrük Müşavirliği Derneği Başkanı, birlikte hareket ederek çok fazla toplantıya katıldık. Tabi Mesleğimizin önemi için hepimiz söz aldık. Toplantılarda Mesleğimizin tarihçesini, bizim ne iş yaptığımızı anlattık. Yapılan tüm ihracat ve ithalatların her kademesinde Gümrük Müşavir ve Gümrük Müşavir Yardımcıları var. Yaşanan gelişmeler ışığında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın o dönem bürokratlarının hakkını teslim etmemiz lazım. Özellikle Oda konusunda önemli adımlar atıldı. 525’e 5. Maddede de bu derc edildi. Cumhurbaşkanlığı sistemi ile kabine yapısı değişince Cumhurbaşkanlığına bağlı Strateji Başkanlığı kuruldu ve Kalkınma Bakanlığı ekibi buraya geçti. Naci Ağbal başkanlığında bu konuda toplantı yapılmıştı. Daha sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hükümetimiz, AKP kurmay ekibi ve danışmanlar ile son bir toplantıdan sonra TBMM’ye Cumhurbaşkanı imzası ile sunuldu. Tabi ki bu aşamalara kolay gelinmedi. Çok fazla toplantıya katıldık. Bu toplantılarda Dernek Başkanları olarak Odanın en kısa sürede olmasını aruz ediyoruz. 2019 yılında olmuyorsa en geç 2020 yılında olmasını gönlümüzde istiyoruz. İlk defa bir kalkınma planında Oda konusu yer aldı." dedi.Bizim Birinci Hedefimiz Bağımsız Oda Olmak


Keskin açıklamasının devamında, “Bizim meslektaşlarımızı en çok etkileyen nokta Oda hususu. Bağımsız Oda olmayı biz ezelden beri istiyoruz. Sınavları biz yapalım, disiplin cezalarını da biz yapalım istiyoruz. Gerekirse Bakanlık ile ortak çalışmalar da yapılabilir. Ortak bir kurul olabilir. Çok uzun soluklu bir mücadeleden sonra buraya gelindi. biz. Bitti mi? - hayır bitmedi devam ediyor. Bizim Oda olmamıza karşı çıkan bazı STK’lar var. Geçici 6. Madde kanunda hala duruyor. Bundan sonra da karşı çıkacaklardır ama şimdi Kalkınma Planı’nda yer alması önemli. Devlette devamlılık ilkesi vardır. Daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda da şimdiki Ticaret Bakanlığı’nda da bu devamlılık ilkesi sürüyor ve sürmeye devam edecek. Bu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese Gümrük Camiamız adına teşekkür etmeyi bir borç bilirim. 5 Dernek Başkanı biz burada adeta bir Oda gibi hareket ettik. Birlikte daha güçlüyüz. Bu şekilde devam edip, süreci iyi izleyeceğiz. Mecliste tasarılar ilk önce Plan Bütçe’ye geliyor. İnceleme sonucunda gerekirse alt komisyonu iniyor. Gelişecek süreci takip edeceğiz. Biz gerekenleri yapıyoruz bizden sonra gelecek arkadaşlar da gereken çalışmayı yapacaklardır. Devlette devamlılık ilkesi varsa Derneklerde de devamlılık ilkesi vardır.” İfadelerini kullandı.Başkan Keskin, “Gümrük Müşavirleri Derneklerinin 5 farklı bölgede olması Oda konusunda olumsuz bir etki yaratmayacaktır. Aksine bu bir zenginliktir. Belki bir merkez kurulması ile bu süreç tamamlanabilir. Kesin bir şey yok ancak daha önceki örneklerde finansın merkezinin İstanbul olması sebebi ile birçok merkezin Ankara’dan İstanbul’a geçtiğine şahit olmuştuk, burada da öyle bir tutum izlenebilir. Belki merkez İstanbul’da olup diğer Dernekler şube olabilir. Henüz net bir şey söylemek için erken. Daha önce Deniz Ticaret Odası modeli de bize önerilmişti. Ama bizim birinci hedefimiz bağımsız oda olmak. DTO modelinde bildiğimiz gibi TOBB’a bağlı olmak söz konusu. Bugünkü Dernek tüzükleri ile bu süreçlerin yürütülmesi pek mümkün değil. Bizim Dernek tüzüklerinde müeyyide maddeleri belli. Bir şikayet olduğunda üye disiplin kuruluna sevk edilir, üye savunması alınır. duruma göre ceza verilmesi gerekiyorsa uyarı verilir. Tekerrür halinde kınama verilir. Bir daha olursa en ağır ceza olan teşhir olur. Örneğin Tabipler Odası’nda bir doktor etik dışı davrandığında en ağır ceza odadan ihraç etmek oluyor bu da bir daha mesleğin yapılamaması anlamına geliyor. Bizim bazı iş barışı ve disiplini sağlamamız için Oda olmamız şart.” Şeklinde konuştu.

Sınavlar konusuna da değinen Serdar Keskin, “Aynı zamanda sınavlar konusu var. Sınavları yapabilecek yapımız mevcut. Aynı zamanda disiplin kurullarında da yer almamız lazım. Bakanlığın üzerindeki yükleri Oda ile alırız. Biz yıllardır bunu istiyoruz ve oda olmaya da hazırız.” Dedi.

“Kalbimiz Attığı Sürece Mücadelemiz Devam Edecek”

Keskin son olarak, “Biz dış ticaretin her kademesinde varız. Yüzlerce binlerce mevzuattan sorumluyuz. Firmaların sorumlulukları gümrük müşavirlerinin üzerinde. Verilen cezaların çok ağır olduğunu defalarca dile getirdik. Bu cezaların gözden geçirilmesi gerekiyor. Cezaların azaltılması ile ilgili çalışmaların yapıldığına dair duyumlarımız var. Belki bir torba yasa ile bu sorun da çözülebilir. Oda maddesi bizi moral yönünden çok güçlendirdi. Sektör olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Dış ticaret bir ülkenin aynasıdır. Kalbimiz attığı sürece mücadelemiz devam edecektir. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bize saygılı olunduğu sürece biz de herkese saygılıyız.” İfadelerini kullandı.

Gümrük TV
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler