"İhracat, Ekonomiden 14 Kat Fazla Büyüdü"

Son Güncellenme Tarihi: 29.01.2018 |

"İhracat, Ekonomiden 14 Kat Fazla Büyüdü"

"İhracat, Ekonomiden 14 Kat Fazla Büyüdü"
Rusya’nın ihracat ve ekonomik büyümesi arasındaki fark uzun bir aradan sonra ilk defa 10 katın üzerine çıktı. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda dile getirilen tahminlere göre, dünya ekonomisindeki yüzde 3,9’luk yıllık büyüme tahminine karşın, Rusya ekonomisinin yılda en fazla yüzde 3-3,5 büyüyeceği öngörülüyor.

Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, Davos’ta düzenlenen toplantıda konuşan Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, ülke ekonomisinin birkaç yıl sonra yıllık yüzde 3-3,5 büyüme temposunu yakalamasının beklendiğini söyledi.

VTB bankasının Genel Müdürü Andrey Kostin, “İstikrarlı ekonomik büyüme sürecine girdik. Bu sene ve gelecek yıl GSYH büyümesi yüzde 2 seviyesinde bekleniyor. Demografik durumumuz göz önünde bulundurulduğunda, bizim için yüzde 3-3,5 büyüme gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Rusya’nın petrol fiyatlarıyla ilgili olumlu beklentileri olduğunu belirten Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ise, “20 yıl içinde bugünkü ihtiyacı karşılamak için günde 20 milyon varil, artan talebi karşılamak için ise günde 10 milyon varil daha petrole ihtiyacımız var. Petrol ürünlerine talep giderek artıyor. Bu bize umut veriyor ve fiyatların iyi bir seviyede olacağını gösteriyor” diye konuştu.

Davos’ta ayrıca Rusya’nın ihracat temposuna dikkat çekildi. Federal Gümrük Servisi verilerine göre, 2017 yılında ülkenin ihracatı yüzde 25’ten fazla artarken, ihracatta petrol ve doğalgazın payı ise azaldı.

Rusya’da geçmiş yıllarda ihracat, GSYH’den en fazla 3,5-8 kat daha fazla artarken, geçen sene bu farkın 14 katın üzerinde olduğu da verilere yansıyor.

Kaynak: http://www.turkrus.com/569190-davosta-rusya-ekonomisi-analizi-ihracat-ekonomiden-14-kat-fazla-buyudu--xh.aspx
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler