İhracat Vergisinin Askıya Alınması Sonrasında Malezya Palm Yağı İhracatında Artış Beklenmekte

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2018 |

İhracat Vergisinin Askıya Alınması Sonrasında Malezya Palm Yağı İhracatında Artış Beklenmekte

İhracat Vergisinin Askıya Alınması Sonrasında Malezya Palm Yağı İhracatında Artış Beklenmekte
Endonezya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci palm yağı üreticisi olan Malezya’da bugün itibariyle ham palm yağı ihracatında uygulanmakta olan ihracat vergilerinin askıya alınmasının palm yağı ihracatını artırması beklenmekte.

Malezya Ekili Alan Endüstrileri ve Emtia Bakanı Mah Siew Keong, palm yağı fiyatlarını artırabilmek ve yüksek stok miktarını azaltabilmek amacıyla 8 Ocak 2018^den 7 Nisan 2018 tarihine kadar olan 3 aylık süreçte ham palm yağından alınan ihracat vergilerinin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Stok miktarının 1,6 milyon tona gerilemesi halinde İhracat vergilerinin askıya alınması uygulamasının daha erken sonlandırılabileceği de vurgulana bir başka husus oldu.

Malezya Palm Yağı Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, Ocak 2018 itibariyle Malezya ham palm yağı ihracat vergisi oranı yüzde 5,5 iken; Kasım 2017 itibariyle Malezya palm yağı stok oranı 2,56 milyon ton ile son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Uzmanlara göre, ihracat vergisinin geçici olarak askıya alınması Malezya’nın ham palm yağı ihracatında rekabetçiliğini güçlendirecek ve Çin, Hindistan gibi temel alıcılara olan ihracatında kısa vadede bir artış yaratacak. Analist Ng Lee Fang konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada atılan adımın, ton başına 50 dolar vergiye haiz olan Endonezya ham palm yağı ihracatı karşısında, Malezya ham palm yağını daha rekabetçi bir konuma yükselteceğini ve bu sebepten ötürü Malezya ham palm yağı ihracatını artıracağını vurguladı. Buna ek olarak, ihracat vergisinin askıya alınmasının mevcut vergi oranları ile hesaplandığında, Malezyalı ham palm yağı ihracatçılarına ton başına 36,1 dolar tutarında tasarruf yapma imkanı sağlayacağının altını çizdi.

Bir başka analist Alan Lim ise, atılan bu adımın Hindistan, Çin gibi büyük alıcılar tarafından Malezya’dan daha fazla palm yağı almak için bir fırsat olarak algılanacağını, Şubat ortasına denk gelen Çin Yeni Yıl kutlamaları öncesinde artan stoklamaya bağlı olarak Çin’in palm yağı talebinin artış eğiliminde olduğunu ifade etti.

Analist Chong Hoe Leong ise konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, diğer ülkelerin de benzer adımlar atabileceğini; dünyanın en büyük palm yağı üreticisi olan Endonezya’nın ulusal palm yağı ihracatını destekleyebilmek amacıyla teşvik edici bazı önlemler alabileceğini vurguladı.

Kaynak: http://www.xinhuanet.com/english/2018-01/08/c_136879975.htm
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler