İhracat Yüzde 231 Arttı Tanıtım Fuarı Gecikmedi

Son Güncellenme Tarihi: 15.04.2019 |

Yılın ilk 3 ayında Özbekistan'a ihracat yüzde 231 oranında artınca su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü tanıtım atağı başlattı.

İhracat Yüzde 231 Arttı Tanıtım Fuarı Gecikmedi
Yılın ilk 3 ayında Özbekistan'a ihracat yüzde 231 oranında artınca su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü tanıtım atağı başlattı. 

Türk Gıda Ürünleri Tanıtıldı
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Özbekistan’da düzenlenen UZFOOD Fuarı’na katılarak Türk su ürünleri ve hayvansal mamullerinin tanıtımını yaparak ülke ihracat önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor.  Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Özbekistan’daki fuara Türk Cumhuriyetlerinin çoğunda faaliyet gösteren gıda ithalatçılarının geldiğini, bu fuarda Türk gıda ürünlerinin tanıtımını yaptıklarını kaydetti.Avrupa ülkeleri, Ortadoğu ülkeleri, ABD ve Rusya pazarında Türk gıda ürünlerinin yoğunlaştığını aktaran Girit, “Türk Cumhuriyetleri’ne sınırlı bir ihracatımız var. Türkiye’nin ihracatta yeni pazarlar kazanarak hedeflerine ulaşması için Türk Cumhuriyetlerinin hedef pazar olarak seçtik. 2019 yılının Ocak – Mart döneminde Özbekistan’a ihracatımızın yüzde 231’lik artışla 1 milyon 831 bin dolara çıkması da doğru bir karar verdiğimize işaret ediyor” şeklinde konuştu.

İhracat Fuarına 35 Firmalık Katılım
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 03-05 Nisan 2019 tarihleri arasında Özbekistan’ın başkenti Taşkent NEC Uzexpocentre fuar merkezinde İTECA Exhibitions tarafından düzenlenen Uzfood Fuarı’na 21 m2 info stand ile katılım sağladı. Fuarda Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’ni Yönetim Kurulu Üyesi Melih İşliel temsil etti.


UZFOOD Fuarı’na 25 farklı ülkeden, 260 firma katılım sağlarken, 10 binin üzerinde kişi fuarı ziyaret etti. Türkiye UZFOOD Fuarı’na 35 firma ile iştirak etti.Sektörlere Göre İhracat Rakamları
Türkiye’den Özbekistan’a 2018 yılında 2 milyon 168 bin dolarlık Su ürünleri ve hayvansal mamuller ihraç edilirken, Süt ve süt ürünleri sektörü 1 milyon 30 bin dolarlık ihracat tutarıyla en fazla ihracat yapan alt sektör oldu. Kanatlı sektörü 612 bin dolarlık ihracata imza atarken, Özbekistan’a Türkiye’den 137 bin dolarlık su ürünleri, 120 bin dolarlık yumurta ihraç edildi. Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün diğer kalemlerinin Özbekistan’a ihracatı ise; 270 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri