İhracata ‘Çelik’ Katkısı

Son Güncellenme Tarihi: 10.06.2021 |

Çelik sektörü mayıs ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 745 milyon dolarlık ihracatla dış ticarette ülke ekonomisine en çok katkı veren üçüncü sektör oldu. ÇİB Başkanı Adnan Aslan, çelik ihracatı rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İhracata ‘Çelik’ Katkısı

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, çelik sektörü Mayıs ayı ihracatının 1 milyar 745 milyon dolar olarak hesaplanmasının ardından sektörün ihracat performansını değerlendirdi.

“İhracat hedefinde yukarı yönlü revize”
Sektör ihracatında yaşanan yukarı yönlü ivmenin yılın geri kalanında da devam edeceğini söyleyen Adnan Aslan şu ifadeleri kullandı: “Çelik fiyatlarında yaşanan artışın etkisiyle bu ay ihracatta üçüncü sıraya yükseldik. İhracatta mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 115'lik bir artış yakaladık. Dünyada özellikle çelik fiyatları artış gösterdi ve bu aydan sonra da teslimatlar daha da hızlandı. Tüm bunlar ihracat rakamlarımızı olumlu anlamda etkiledi. 2021 yıl sonu hedeflerimizi küresel olarak normalleşme beklentileri kapsamında ihracatımızı miktarda yüzde 10 artışla 23 milyon tona ulaştırmak ve değerde ise yüzde 40'a yakın yükselişle 17,5 milyar dolar seviyelerinde gerçekleştirmek olarak belirledik.”

“İlk 5 ayda yaklaşık yüzde 50'lik artış”

Sektörün ocak-mayıs dönemi ihracat performansını da değerlendiren ÇİB Başkanı, “Sektör olarak ocak-mayıs döneminde 7,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50'lik bir artış yakaladık. Sektör olarak yaşanan bu gelişmelerden dolayı son derece mutluyuz. Ülke ekonomimize katkı vermeye devam edeceğiz. Yıl sonu hedeflerimize ulaşmak için çalışmalarımıza son sürat devam edeceğiz. Bu ivmenin yılın kalan döneminde de yukarı doğru artarak devam edeceğine inanıyoruz. Yılın sonunda 2018 yılındaki 15,5 milyar dolarlık ihracat rakamlarımızı aşacağımızı düşünüyoruz. Her zaman sektörümüzü daha ne kadar ileri taşıyabiliriz diye planlıyoruz.” dedi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri