İhracatçı Birliği ve Serbest Bölge’den İş Birliği

Son Güncellenme Tarihi: 18.07.2019 |

İzmir’de deri sektörünün de Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İZBAŞ İzmir Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. deri sektöründe büyük bir ortaklığa imza attı.

İhracatçı Birliği ve Serbest Bölge’den İş Birliği
İzmir’de deri sektörünün de Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İZBAŞ İzmir Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. deri sektöründe büyük bir ortaklığa imza attı. İki kurum Fuarlar, URGE Projesi, seminer ve eğitimler başta olmak üzere her konuda birlikte hareket edeceklerini söylediler.İZBAŞ’ın ticaret hacmi 3 yılda 208 milyon dolardan, 700 milyon dolara çıkıyor.
Eyüp Sevimli “2016'da 208 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2017’de yüzde 68 artış ile 351 milyon dolara yükseldi. 2018'de ise yüzde 40 artışla 500 milyon dolara yaklaştık. 2019'da yüzde 30 büyüyerek 650 milyon dolar ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini ancak bu rakamın 700 milyon doları bulursa da şaşırmayacaklarını." dile getirdi.

Bölge’nin elektrik altyapısını 3.5 milyon dolarlık bir yatırımla tamamen yenilediklerini belirten İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sevimli, “Çift kaynaktan beslenen, SCADA sistemi ile bilgisayar denetiminde 24 saat aralıksız kontrol ve denetim sağlayabildiğimiz bir sistem kurduk. Yeni nesil enerji dağıtım sistemimiz ile ülkemizde serbest bölgeler içinde ilk olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.
Başkan Sevimli, “İZBAŞ İzmir Serbest Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi’nde, 885 bin 500 dolarlık bir yatırımla, çift kademeli Biyolojik Arıtma sistemine ve difüzörlü havalandırmaya geçerek; komşu Villakent yaşayanlarıyla sorun oluşturan koku problemini kesin olarak çözdük” diye konuştu. Eyüp Sevimli, özellikle çevre konularında aktif çalışmalar yürüten Villakent Elele Derneği Başkanı’nın “mahalle sakinlerine huzurlu ve kaliteli bir yaşam sunulmuştur” şeklinde konuştu.

Ortak Dilde Buluşuyoruz

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar; İzmirli deri sanayicileri ve ihracatçılarının İzmir’e kazandırdığı İZBAŞ’ın deri sektöründe ihracat konularında aynı dili konuşabildikleri kurumların başında geldiğini, bu nedenle İZBAŞ Yönetim Kurulu ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduklarını belirtti.

Deri sektöründe yaşanan sorunlar ve çözümler konusunda işbirliği yapmanın önemine değinen Erkan Zandar; “ihracatçı kayıt belgesinin istenmemesi için yaptıklarını görüşmelerde İZBAŞ ile birlikte hareket ettiklerini” söyledi.Zandar: "İşbirliği Devam Edecek"

İşbirliğinin artarak sürmesi için Birliğimizin önümüzdeki dönem Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu gerçekleştireceği “Euro Shoes” fuarı ve Kasım ayında İTKİB’in organize edeceği Güney Kore Sektörel Ticaret Heyeti Organizasyonu’nda İZBAŞ’ta bulunan deri firmalarının daha yoğun katılımını bekliyoruz” diye konuştu.
Ağustos ayında İngiltere’de İngiltere Ayakkabıcılar Birliği ile bir araya gelecekleri bilgisini veren Zandar, Türkiye’den İngiltere’ye deri ve deri mamulleri ihracatında Brexit süreci sonrasında sorun yaşanmaması için İZBAŞ Yönetim Kurulu’nun ve üyelerinin görüşlerini beklediklerini dile getirdi. Zandar, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak önümüzdeki dönemde organize etmeyi planladıkları eğitim programları ve seminerlerin bazılarını İZBAŞ’ta yapmak istediklerini sözlerine ekledi.EİB 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler