"İhracatta Yakalanan İvme Sürerek Devam Edecek"

Son Güncellenme Tarihi: 4.10.2019 |

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin ihracat rakamları hakkında değerlendirmede bulundu.

"İhracatta Yakalanan İvme Sürerek Devam Edecek"
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin ihracat rakamları hakkında değerlendirmede bulundu.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "İhracatımız, küresel ve bölgesel tüm olumsuz koşullara rağmen bu yılın 9 ayında yüzde 2,56 artarak 132,5 milyar dolara ulaşmış bulunmaktadır. İhracatta yakaladığımız ivmenin, sizlerin (ihracatçıların) gayretli çalışmaları sayesinde bundan böyle de devam edeceğine inancımız tamdır." dedi.

Bakan Pekcan, Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde (AKİB) düzenlenen "TİM Akdeniz Meclisi" toplantısında yaptığı konuşmada, AKİB'in ihracat rakamlarına değindi, her zaman ihracatçının yanında olacaklarını söyledi. Türkiye geneli ihracat verilerine ilişkin bilgi veren Pekcan, "İhracatımız, küresel ve bölgesel tüm olumsuz koşullara rağmen bu yılın 9 ayında yüzde 2,56 artarak 132,5 milyar dolara ulaşmış bulunmaktadır. İhracatta yakaladığımız ivmenin, sizlerin gayretli çalışmaları sayesinde bundan böyle de devam edeceğine inancımız tamdır ancak yılın 8 ayında TÜİK verilerine göre baktığımız zaman geçen senenin 8 ayında ihracat birim fiyatımızın 1,37 dolar/kilogramdan, 1,17 dolar/kilograma geldiğini görüyoruz. Hatta eylül ayını incelediğimiz zaman 1,07 dolar/kilograma gelmiş." diye konuştu.

İthalat Dolarla, İhracat Euro ile Yapılıyor 
Bu düşüşte çeşitli etkenler olduğunu belirten Pekcan, avro/dolar paritesinin etkisine işaret etti. Bakan Pekcan, "Çünkü biz ithalatımızı dolarla, ihracatımızı avroyla yapıyoruz." ifadesini kullandı. Pekcan, ticaret savaşlarını fırsata çevirmeyi amaçladıklarını dile getirerek şöyle devam etti: "Yüksek teknolojili ürün üretimine ve ihracatına ağırlık vereceğiz. Biliyorsunuz bir taraftan ticaret savaşları devam ediyor, bu savaşları fırsata çevirebiliriz. Biz bu yönde adımlarımızı atacağız. Bunun dışında küresel ekonominin yüzde 3,2 büyümesi revize edildi. Dünya Ticaret Örgütü, küresel ticareti yüzde 2,6'dan 1,2'ye revize etti. Bu da çok ciddi bir rakam. Küresel büyümeden Çin ve Hindistan'ı çıkardığınızda 3,2 değil yüzde 2 olduğunu hep birlikte göreceğiz."

Pekcan, Bakanlık olarak çalışmalarını ihracatçılarla sürekli irtibat halinde sürdürdüklerini ifade etti.

İhracat Ana Planı İfadeleri 
Bakan Pekcan, 29 Ağustos'ta "İhracat Ana Planı"nı açıkladıklarını ve hedef ülkeler belirlediklerini, 5 sektörü de hedef sektörler olarak seçtiklerini söyledi. Yüksek teknolojili ürün ihracatını artırmaya yönelik çalışmalarına değinen Pekcan, bu konuda verilen destekleri anlattı. Pekcan, hedeflerine ulaşacaklarına inandıklarını belirterek, "Kalkınma Planı çerçevesinde 226,6 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşmak ve İhracat Ana Planımız doğrultusunda, Bakanlığımızın dijitalleşme programları doğrultusunda hedeflerimize sizlerle beraber istişare halinde ulaşacağımızdan bir kuşkumuz yok." dedi.

Ticaret Bakanlığı 
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler