“İhracattaki Artışın Yüzde 60'ı Küresel Tedarik Zincirlerindeki Dönüşümden”

Son Güncellenme Tarihi: 2.12.2021 |

TİM Başkanı Gülle, “Türk ihracatçısı pandemide dahi üretimi aksatmayarak, tedarik zincirlerini bozmayarak tüm dünyanın güvenini kazandı. Küresel tedarik zincirlerindeki dönüşümden kaynaklı bu artışın uzun soluklu ve kalıcı olacağını öngörüyoruz” dedi

“İhracattaki Artışın Yüzde 60'ı Küresel Tedarik Zincirlerindeki Dönüşümden”

Kasım ayına ait dış ticaret verilerinin açıklanmasının ardından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, verilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TİM Başkanı Gülle, ihracattaki artışın yaklaşık yüzde 60'ının küresel tedarik zincirlerindeki dönüşümden kaynaklandığını tespit ettiklerini dile getirdi.
Özellikle, Tekstil, Hazırgiyim, Kimya, Demir-Çelik ve Makine sektörlerinde bu dönüşümden dolayı çok ciddi artışların olduğunu belirten Gülle, “Türk ihracatçısı, pandeminin en zor dönemlerinde dahi üretimi aksatmayarak, tedarik zincirlerini bozmayarak tüm dünyanın güvenini kazandı. Küresel tedarik zincirlerindeki dönüşümden kaynaklı bu artışın uzun soluklu ve kalıcı olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ülkemize yönelik ciddi talep kayması var”
Türkiye’nin, coğrafi konumunun verdiği avantajların yanı sıra, küresel lojistik krizi kaynaklı oluşan maliyetlerde rakiplere nispeten avantajlı durumda olduğunu söyleyen Gülle sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle Avrupa'da enerji krizinin devam etmesinden ötürü demir-çelik gibi enerji yoğun sektörlerde yine rakiplerimize göre avantajlı bir pozisyondayız. Çünkü, Türkiye hem etkin enerji altyapısıyla hem de yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlığıyla rakiplerinden öne çıkıyor. Bu sebeple başta enerji yoğun sektörler olmak üzere tüm sektörlerimizde, ülkemize yönelik ciddi bir talep kayması söz konusu.”

Bu gelişmelerin yanı sıra yeni yatırımları devreye sokarak, sürdürülebilir üretime hızla geçerek, sanayide yeşil dönüşümü bir an evvel tamamlayarak, dijitalleşmeyi güvenli bir şekilde yaygınlaştırarak, inovasyon, tasarım, teknoloji ve markalaşmaya daha çok kaynak ayırarak, bugün açıkladığımız ihracat artışlarının ve bahsettiğimiz büyüme rakamlarının katlanarak artması mümkün”

“Kasım’da rekora ulaştık”

İhracatta rekorlarla tamamladıkları ilk 10 ayın ardından kasımda da tarihî bir performans göstererek rekora ulaştıklarının altını çizen Gülle, “Kasım ayı ihracatıyla, tarihimizin en yüksek aylık ihracat rakamına erişmeyi başardık. Yıllık ihracat hedefimizi şimdiden aşmış durumdayız. Hatta 2022 yılı hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Bu durum ihracatta sürdürülebilir artışı yakaladığımızın ve 'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye' hedefimize bir adım daha yaklaştığımızın net bir göstergesi” şeklinde konuştu.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri