İKMİB'den Yurt Dışına Çıkacaklara Uyarı

Son Güncellenme Tarihi: 2.08.2016 |

İKMİB'den Yurt Dışına Çıkacaklara Uyarı

İKMİB'den Yurt Dışına Çıkacaklara Uyarı

OHAL kapsamında yurt dışına çıkışlarda yeni uygulamarın başlaması üzerine İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mammülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), söz konusu uygulamalara ilişkin bilgilendirme metni yayınlandı.

İKMİB tarafından yayınlanan bilgilendirme metni 

Olağanüstü Hal Uygulaması sebebiyle yurtdışına çıkışlarda yeni uygulamalar başlatılmıştır. Söz konusu uygulamalara ilişkin Birliğimize ulaşan tavsiye niteliğindeki bilgiler ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

EK: OHAL Yurtdışı Çıkış Uygulamaları…………………………………….( 1 Sayfa)

OHAL YURTDIŞI ÇIKIŞ UYGULAMALARI

Normal pasaportlu yolcuların pasaport kontrolünden geçerken yanlarında e-Devlet’ ten alınmış güncel SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) dökümlerini bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Bu uygulamanın amacı; kişinin kamu çalışanı olmadığını göstermektir. Bu belgeye ek olarak iş yeri kimliği ve o iş yerinde çalıştığına dair ıslak imzalı bir yazı da faydalı olacaktır.

Öğrencilerin yanlarında öğrenci belgelerini bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

Emekli ya da Bağkur’ a bağlı yolcuların yanlarında SGK’ ya ait döküm bulundurmaları istenmektedir.

Kamu çalışanı yolcukların yanlarında mutlaka çalıştığı kuruma ait “yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin bulunduğu ıslak imzalı bir yazıyı bulundurmaları gerekmektedir. İş yeri yazısında bu ibarenin yer almadığı yolcuların uçuşuna izin verilmemektedir. Kamu çalışanlarının yurt dışı çıkışı pasaport polisinin inisiyatifindedir.

Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan yolcuların havalimanında öncelikle vize ihlal bölümüne gitmeleri gerekmektedir. (Atatürk Havalimanı’nda G./.. kontuarının arkasında bulunmaktadır.) Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin bulunduğu yazının ıslak imzalı hali istenmektedir. İş yeri yazısında bu ibarenin yer almadığı yolcuların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtilmektedir. Tüm evraklar tam ise uçuşa izin verilmektedir.

Yeşil pasaportlu emekli yolcuların emekli belgeleri ile birlikte yine önce vize ihlal bölümüne gitmeleri ve pasaportları ile birlikte biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. GBT araştırması sonucunda herhangi bir pürüz bulunmazsa uçmalarına izin verilmektedir.

Asker emeklilerin GBT’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir pürüz çıkmaz ise uçmalarına izin verilmektedir.

Ayrıca, yurt dışına çıkışlarda elektronik kolaylaştırılmış çıkışlar iptal edilmiştir; ancak TAV kartı olan yolcular halen dönüşlerinde elektronik kolaylaştırılmış sistemi kullanabilmektedirler.

Yurt dışı çıkış işlemleri için tamamen pasaport polisinin inisiyatifindedir ve bu uygulamalar her an güncellenebilmektedir. Tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yolcuların havalimanına uçuşlardan en az 3 saat önce gitmeleri önemle tavsiye olunur.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler