İleti Yönetim Sistemi

Son Güncellenme Tarihi: 16.10.2020 |

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) “İleti Yönetim Sistemi Hakkında Bilgilendirme” konulu bir yazı yayımladı.

İleti Yönetim Sistemi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) “İleti Yönetim Sistemi Hakkında Bilgilendirme” konulu bir yazı yayımladı.


Yazıda; Ticaret Bakanlığının, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikâyet süreçlerinin yönetilebildiği ulusal bir platform kurmakla görevlendirdiği ifade edildi.

TOBB tarafından söz konusu görevi yerine getirmek üzere; işletmeler, kamu ve vatandaş arasında merkezi rol üstlenecek ulusal bir veri tabanı sistem olan İleti Yönetim Sistemi A.Ş.'nin (İYS) kurulduğu belirtildi.


15 Temmuz 2015 tarih ve 29417 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik'in 2 nci maddesinin c bendi ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının kendilerine ait ticari işletmelerin faaliyetleriyle ilgili olarak üyelerine gönderdiği iletilerin yönetmelikten muaf olduğuna hükmedildiği anımsatıldı.

Bu çerçevede, oda ve borsalar ile iştiraklerinin elektronik iletilerinin kapsam dışı bırakıldığı belirtildi.


Öte yandan, ticari elektronik ileti gönderimi yapan oda ve borsa üyelerinin mevzuat gereği İYS'ye kaydolması ve birtakım yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiği ifade edildi.

İYS tarafından hazırlanan bilgilendirme sunumuna ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler