IMF'den Türkiye'ye Uyarı

Son Güncellenme Tarihi: 5.11.2016 |

IMF'den Türkiye'ye Uyarı

IMF'den Türkiye'ye Uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'de bu yıl büyümenin yüzde 3.0'ün altında, enflasyonun da 2016 ve 2017'de yüzde 8.0 dolayında kalacağı öngörüsünde bulundu.

IMF ayrıca, büyümede yavaşlamaya bağlı olarak 'yüksek düzeydeki işsizliğin daha da artacağı' uyarısı yaptı. IMF'den bir heyet olağan Madde IV görüşmeleri kapsamında 19-31 Ekim arasında Türkiye'yi ziyaret ederek, İstanbul'da özel sektör ve mesleki kuruluş temsilcileri, Ankara'da ise resmi temaslarda bulundu ve bir rapor hazırlayarak kamuoyu ile paylaştı.

ARTAN POLİTİK BELİRSİZLİK

Standard & Poor's Türkiye'nin notunu açıkladı IMF raporunda, "Türk ekonomisi bugüne kadar bir çok şoka karşı dayanıklılık gösterdi ancak artan politik belirsizlik, turizm gelirlerindeki sert düşüş ve yüksek şirket borçluluğu ekonomiye zarar veriyor. Mevcut para politikası duruşu ekonominin yavaşladığı dönemde enflasyonu sınırlama ihtiyacını dengeliyor, bu duruş daha fazla gevşeme yapılmadan korunmalı" denildi ve şu uyarılar yapıldı: "Mevcut para politikası duruşu, hala hedefin üzerinde seyreden enflasyonun düşürülmesi ihtiyacı ile yavaşlayan ekonomik görünüm arasında bir denge gözetmektedir.

Elverişli dış koşullar şu ana kadar yardımcı olmuştur; fakat dış finansman ihtiyaçları yüksek seyretmeye devam etmekte ve mali alanı sınırlamaktadır. Bununla birlikte, kamu maliyesinde bir miktar gevşeme ekonomiyi desteklemek için uygun olacaktır. Makro-ihtiyati tedbirler döviz kuru riskini azaltmak için güçlendirilmelidir."

ASGARİ ÜCRETİN ETKİSİ

Türkiye ekonomisinde büyümenin 2015'teki yüzde 4.0 düzeylerinden bu yıl yüzde 2.9'a gerilemesinin beklendiğine de dikkat çekilen raporda, buna bağlı olarak 'işsizliğin de artacağı' uyarısı yapıldı. Enflasyonun yüzde 5 hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam edeceğinin de belirtildiği raporda, asgari ücret artışlarının da etkisiyle enflasyonun bu yıl ve gelecek yıl yüzde 8.0 dolayında seyredeceği öngörüldü.

Kaynak: tr.sputniknews.com / https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201611051025658037-imf-turkiye-enflasyon/

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler