İngiltere’ye Giriş Kaç Puan?

Son Güncellenme Tarihi: 20.02.2020 |

31 Aralık 2020 tarihinden itibaren AB üyesi ülke vatandaşlarıyla AB üyesi olmayan ülke vatandaşları oturum ve çalışma haklarında eşit sayılacak.

İngiltere’ye Giriş Kaç Puan?
31 Aralık 2020 tarihinden itibaren AB üyesi ülke vatandaşlarıyla AB üyesi olmayan ülke vatandaşları oturum ve çalışma haklarında eşit sayılacak. Mevcut durumda AB üye ülkelerin vatandaşları otomatik olarak çalışma ve yaşama hakkına sahipler. Bu durumu çalışma becerileri ya da maaş miktarları etkilemiyor. 


Yeni sistemle İngiliz hükümeti “doğru yetenekleri olan insanları teşvik etmek ve İngiltere’ye düşük becerilerle gelen insanların sayısını azaltmayı” amaçlıyor.

Yeni göçmenlik planına göre teknik bilgi sahibi nitelikli çalışanlara puanlama sistemi uygulanacak ve bu sisteme göre çalışma hakkı tanınacak.

Puanla sistemine göre; deniz aşırı ülke vatandaşlarının İngiltere’de çalışmak için 70 puana ulaşmaları gerekiyor. 
Puanlama sisteminde, deniz aşırı ülke vatandaşları 70 puana ulaşabildikleri takdirde İngilizce konuşmak (10 puan) ve “onaylı sponsor” bir firmadan (20 puan) kalifiye bir iş teklifi (20 puan) almış olmak 50 puan kazandırmakta; ayrıca başvuran kişinin sahip olduğu nitelikler (20 puan), teklif edilen işte alacağı maaş tutarı (10 ya da 20 puan), İş alanında doktora (20 puan), teknoloji alanında doktora (20 puan) ve eleman ihtiyacı bulunan sektörlerde çalışmak (20 puan) da artı puan sağlayan faktörler.
[bnn14]

İngiltere'ye gelmek isteyen vasıflı işçilerin maaş seviyesinin 30.000 £ 'dan 25.600£ ' a düşürülecek, hatta hemşirelik, inşaat mühendisliği, psikoloji ve klasik bale dansı da dahil olmak üzere "belirli kıtlık mesleklerinde" veya belirli bir işle ilgili doktoralılar için eşiğin 20.480 £ kadar düşük tutulacak. Ayrıca, Birleşik Krallık’ a girebilecek vasıflı işçi sayısı konusunda artık genel bir sınır da olmayacak.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri