Irak Gümrüklerinde Yolsuzluğun Önüne Geçilemiyor

Son Güncellenme Tarihi: 1.11.2016 |

Irak Gümrüklerinde Yolsuzluğun Önüne Geçilemiyor

Irak Gümrüklerinde Yolsuzluğun Önüne Geçilemiyor

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakem Al-Zamili tarafından yapılan açıklamada, gümrüklerden elde edilen gelirin devletin kasasına girmediği, gümrüklerde görevlendirilen memurların yolsuzluk yaptığı, bütçe açığını azaltılmasını teminen gerçekleştirilen tarife değişikliğinden 5 milyar Dolar beklenirken, Ağustos ayı sonu itibariyle gümrüklerden elde edilen gelirin 306,5 milyon Dolarla sınırlı kaldığı belirtildi.

 Al-Monitor’e konuşan bir gıda tüccarı, Alaa Matar ise, gümrüklerdeki yetkililerin malların geçişini bir aya kadar geciktirdiğini, aracılarla yapılan rüşvet pazarlıklarıyla bu sürenin bir haftaya düşürülebildiğini, gümrük memurlarının müdürleri ile tacirler arasında aracılık yaptığını ve her bir işlem için 1 milyon Dinar (766 ABD Doları) aldıklarını ifade etti. Matar ayrıca, vergi oranı yüksek ithal mallar söz konusu olduğunda, rüşvetle bahse konu malların daha düşük vergi grubunda gösterilebildiğini, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi topraklarından ve güney vilayetlerinden gelen malların başkent girişinde vergilendirilmesi gerekirken, aracıların 2,500 Dolar karşılığında girişe izin verdiğini ekledi.  

 2003 ve 2015 yılları arasında, Koalisyon Güçleri tarafından gümrük vergisi yerine Irak Yeniden Yapılandırma Vergisi adı altında tüm ithal mallardan %5 tahsil edildi. 2016 yılı başında gümrük vergilerinin artırılmasına karar verilirken, IKBY yeni tarifeyi uygulamayacağını açıkladı. Bunun üzerine, IKBY-Bağdat arasına iç gümrük kontrol noktaları kuruldu.

 Irak Meclisi Entegrasyon Komitesi üyesi Mohammed Qawn tarafından yapılan açıklamada, Komisyonlarının gümrük memurlarını davet ettiği, memurlarca on araçtan yalnız birinden vergi alınırken diğerlerinden rüşvet alındığının öğrenildiği, gümrüklerin iyileştirilmesinin bu şartlarda oldukça zor olduğu ifade edildi.

 2016 yılı Bütçe Kanununda petrol dışı gelirlerin 9 milyar Dolar olması hedeflenirken, bugüne kadar gerçekleşen miktar 2 Milyar Doları geçmiyor.

 Konuyla ilgili konuşan Başbakanlık Danışmanı Abdul-Hussein Al-Anbaki ise, gümrük vergisinin asıl amacının yerel tarım ve sanayi üretimini desteklemek olduğunu, rüşvetin önüne geçilemediğini, Başbakanlığın konuyu araştırmak için bir komite oluşturduğunu, ayrıca IKBY’nin de yeni tarifeyi uygulaması konusunda ilerleme sağlandığını belirtti.

 Merkez Bankası verilerine göre, Irak 2003-2015 yılları arasında 475 milyar Dolarlı ithalat gerçekleştirdi.

Irak Meclisi Ekonomi ve Yatırım Komisyonu üyesi Faris Al-Faris tarafından yapılan açıklamada, yolsuzlukların sürmesi halinde zenginleşen tarafın devlet değil yolsuzluk yapanlar olacağı, Mecliste kabul edilen Gümrük Kapıları Komitesi kuruluşuna dair Kanunun önemli bir girişim olduğu ifade edildi.

 Al-Monitor’e konuşan Ekonomi Medya Merkezi Başkanı Durgham Mohammed Ali ise bu sorunları devletin gümrüklerde kontrol gücünün bulunmamasına bağladı.

Kaynak: Al-monitor / http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2016/10/iraq-costumes-corruption.html#ixzz4OTCVV352

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler