Irak'la Türkiye Arasında Resmi Pasaportlar için Vizeler Karşılıklı Kaldırıldı

Son Güncellenme Tarihi: 31.10.2016 |

Irak'la Türkiye Arasında Resmi Pasaportlar için Vizeler Karşılıklı Kaldırıldı

Irak'la Türkiye Arasında Resmi Pasaportlar için Vizeler Karşılıklı Kaldırıldı

Türkiye Cumhuriyeti Dışisleri Bakanlığı ile Irak Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının Onaylanması Hakkında Karar'ın 08/10/2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından, iki ülkenin ilgili makamlarının karşılıklı bildirim işlemleri tamamlanmış ve mezkur Kararın 28/10/2016 tarihinde yürürlüğe girmesi hususunda mutabakat sağlanmıştır.

Bu itibarla, diplomatik, hizmet (gri) ve hususi (yesil) pasaport hamili vatandaşlarımız, kalış süresi 6 ayda 90 günü aşmamak kaydıyla Irak'a vizesiz seyahat edebilecektir. Ayrıca, yeşil pasaport verilecek işadamlarının da bu imkândan yararlanması mümkün olacaktır.

Öte yandan, bahse konu karar, normal pasaport sahiplerini kapsamadığından, turistik, tedavi ve ticari amaçlarla seyahat edecek iki ülke vatandaşlarının dış temsilciliklerden vize alma yükümlülüğü devam etmektedir. (Irak havalimanlarında umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarına 30 günlük turistik vize verilmesi uygulaması devam etmekle birlikte, vatandaşlarımızın tedbiren Irak'ın Türkiye'de bulunan temsilciliklerinden vize alarak seyahat etmelerinde yarar görülmektedir.)

Kaynak: Bağdat Ticaret Müşavirliği 

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler