Irak’a Yumurta İhracatı Afyonkarahisar’dan

Son Güncellenme Tarihi: 26.12.2017 |

Irak’a Yumurta İhracatı Afyonkarahisar’dan

Irak’a Yumurta İhracatı Afyonkarahisar’dan
Kaliteli yemle besin değeri yüksek yumurta üretimi yapan Afyonkarahisarlı yumurta üreticileri Irak’a günlük yumurta ihracatı yapıyor.
Irak’a yumurtalar Afyonkarahisar’dan gidiyor Türkiye'nin yumurta üretim ve pazarlama merkezi Afyonkarahisar'ın Başmakçı ilçesinden Irak'a yumurta ihracatı her geçen yıl artıyor.

İlçede faaliyet gösteren işletmelerden birinin İhracat Müdürü olan Ertuğrul Turba, 33 yıllık işletme olduklarını ve 4 senedir Irak'a yumurta ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kaliteli yemle besin değeri yüksek yumurta elde ettiklerini belirten Turba, tesisin üretim kapasitesi hakkında bilgi verdi.
Turba, "Yumurta kalitesinde yem kalitesi önemlidir. Bizde işletmemizde mısır, buğday gibi bitkisel ürünler kullanıyoruz. Zaten en kaliteli yemi vermek durumundayız. Çünkü en ufak bir kalite düşüklüğünde yumurta üretiminde de verim düşer. Buda işletme karlılığı açısından istenmeyen bir durumdur. O yüzden en kaliteli ve besin değeri en yüksek olan yemi tavuklara veriyoruz." dedi.

"Yumurta ihracatımız yüzde 20 arttı"

Yumurtada günlük üretim yapıldığı için işletmelerinde yumurtayı stok yapma ve saklama gibi ortamlarının olmadığını kaydeden Turba, "Günlük üretilen yumurtayı aynı gün sevk ediyoruz." dedi.

Devletin yaptığı düzenlemelere uygun hareket ettiklerini anlatan Turba, şöyle konuştu:

"İşletmemiz yaklaşık 4 yıldır genellikle Irak pazarına yumurta ihracatı yapıyor. 2017 yılında aralık planlarımız dahil 180 tır yumurta ihraç etmiş olacağız. Yaklaşık ihracat rakamımız 15 milyon lira olarak gerçekleşecek. Bu rakamla bir önceki yıla göre ihracatımızda yüzde 20 artış olacak. Üretimimizin yüzde 60’ı Irak’a gidiyor. Yüzde 40’da Antalya ile çevre illere gönderiyoruz. Yine 2018 yılında Afganistan ve birkaç ülkeye ihracat yapmayı planlıyoruz."

Kaynak: http://www.tarimtv.gov.tr/tr/video-detay/irak-a-yumurtalar-afyonkarahisar-dan-gidiyor-9270
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler