İran-Türkiye Ticaretinin 7 aylık Tablosu

Son Güncellenme Tarihi: 17.09.2020 |

2020'nin ilk yedi ayında İran ile Türkiye arasındaki yaklaşık 4,2 milyar dolar değerinde ticaret gerçekleşti.

İran-Türkiye Ticaretinin 7 aylık Tablosu
2020'nin ilk yedi ayında İran ile Türkiye arasındaki yaklaşık 4,2 milyar dolar değerinde ticaret gerçekleşti.

İran Ticaret Müşavirliği tarafından, İran’ın yayınladığı istatistiklere Türkiye üzerinden geçen transit ticareti de dahil ettiğinin gözlemlendiği ifade edildi. Bu rakam, 2019'un ilk yedi ayına göre yüzde 67'lik bir düşüş anlamına geliyor.


Söz konusu ticaretin yaklaşık 509 milyon dolarını İran'ın Türkiye'ye ihracatı, 878 milyon dolarını ise İran'ın Türkiye'den ithalatı oluşturuyor. Bu rakamlar her iki ülkenin ithalat ve ihracatının 2019 yılının aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 82 ve yüzde 37 oranında azaldığını ifade ediyor.

Türkiye'deki resmi kaynakların istatistiklerini kullanarak, iki ülke arasındaki ticaret eğilimini aylık bazda gözden geçiren raporunda, 2020'nin ilk yedi ayında petrol ve petrol dışı malların ihracat ve ithalatındaki değişiklikleri inceleyen İran’lı yetkililer, İran'ın Türkiye ile ticaret dengesinin 2020'nin ilk yedi ayında keskin bir şekilde zayıflayarak 369 milyon dolara düştüğünü dile getirdiler. Bu düşüşün temel nedeninin Türkiye'nin petrol ihracatındaki düşüş olduğu değerlendirildi.


2019'un başından itibaren İran'ın Türkiye'ye yaptığı ihracatın aylık değeri incelendiğinde, ilk 5 ayda İran'ın Türkiye'ye yaptığı ihracat değerinin İran'ın Türkiye'den yaptığı ithalattan daha yüksek olmasına (iki katından fazla artmasına) rağmen, Haziran 2019'dan itibaren azaldığı, bu eğilimin de neredeyse Temmuz 2020 sonuna kadar devam etti görülmekte.


2020'nin ilk iki ayında İran'ın Türkiye'ye yaptığı aylık ihracatın Mart'tan Nisan'a kadar artmasına rağmen, İran'ın ihracatının değerinin koronavirüs salgını nedeniyle Martta yüzde 55, Nisanda yüzde 62 düştüğü görülmekte. Koronavirüs salgının ilk etkilerinin bertaraf edilmesiyle birlikte Mayıs-Temmuz 2020 arasında İran'ın Türkiye'ye ihracatı yeniden artarak Temmuz ayında 92 milyon dolara ulaştı. 2020'nin başından bu yana düşüş gösteren İran'ın Türkiye'den ithalatı da Haziran ve Temmuz 2020'den itibaren tekrar artmaya başladı.

İran-Türkiye ticareti Mart ve Nisan 2020'de son yılların en düşük seviyesinde gerçekleşti.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler