İran Üzerinden Transit Taşımalarda Kısıtlama Sorunu

Son Güncellenme Tarihi: 8.07.2019 |

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, İran üzerinden yapılacak olan transit taşımaların kısıtlanması ile ilgili bir duyuru paylaştı.

İran Üzerinden Transit Taşımalarda Kısıtlama Sorunu
Uluslararası Nakliyeciler Derneği, İran üzerinden yapılacak olan transit taşımaların kısıtlanması ile ilgili bir duyuru paylaştı. 


Dernek tarafından paylaşılan duyuruda,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye-İran Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısının 2-3 Temmuz 2019 tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirildiği belirtildi. 

Yazının devamında söz konusu toplantıda taşımacıların İran'a ve İran üzerinden gerçekleştirdikleri taşımalarda karşılaştıkları sorunların gündeme getirildiğini belirterek, toplantı sonunda imzalanan Protokol ile aşağıdaki hususlarda mutabık kalındığını bildirmekte.

Taşıtların standart depoları mühürlendikten sonra depolarında bulunan akaryakıtın miktarına bakılmaksızın transit olarak taşıma yapabilmesi (bu kapsamda taşıtlarımız özellikle Türkmenistan'dan aldıkları akaryakıt ile depoları dolu olarak İran'a giriş yapabilecekler ve akaryakıt fiyat farkı ödemeksizin İran üzerinden ülkemize dönüş yapabileceklerdir)Transit taşımalarda uygulanan ve 2017 yılı Eylül ayında kısmen kaldırılan süre kısıtlamasının bütün sınır kapılarında kaldırılması (taşıtlar taşıma yaptıkları ülkede dinlenme ve sürüş sürelerine ilişkin geçerli mevzuata uymaya devam edecek olup, bu konuda Türk ve İran taşıtları arasında herhangi bir ayrımcılık yapılmayacaktır).

İran tarafı ayrıca İran üzerinden Katar'a yük götüren Türk taşıtlarının (çekicinin İran'da kalması nedeniyle) ikili taşıma olarak değerlendirildiğini belirtmiş ve bu taşıtların İran'dan dönüş yükü alabileceğini teyit edildi.

Bakanlık alınan kararların kısa bir süre içerisinde hayata geçmesinin öngörüldüğünü ifade ederek, Dernekten firmaların konuya ilişkin bilgilendirilmesi talep edildi. 

UND
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri