İran'da Yaşananlar İhracatı Etkiler mi?

Son Güncellenme Tarihi: 5.01.2018 |

İran'da Yaşananlar İhracatı Etkiler mi?

İran'da Yaşananlar İhracatı Etkiler mi?
28 Aralık 2017'de İran, Meşhed'de bir grup göstericinin rejim karşıtı protestoları ile karışan İran'da son bir haftada sular durulmadı.
Ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunlar nedeniyle başlayan rejim karşıtı protestolar Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

Ülke genelindeki olaylarda 20'nin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı kaydedildi.
Türkiye ile sınır komşusu olan İran arasında 2017 yılının ilk 8 ayında toplam 6 milyar dolarlık karşılıklı ticaret yapıldı. İki ülke arasındaki 3 sınır kapısı ( Gürbulak, Kapıköy ve Esendere) karşılıklı geçişleri sağlıyor. İki ülke arasında ticareti kapsayan 15 anlaşma bulunurken, bu anlaşmalardan birisi de Tercihli Ticaret Anlaşması.

Geçtiğimiz hafta UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Karayolu Ulaştırma Toplantısı için Ekonomi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile birlikte İran'daydı. Şener, İran dönüşü katıldığı Tv programında İran'da yetkililerin durumdan tedirginlik duyduklarını belirtti. Şener, 'İran bizim doğuya açılan bir kapımız ve ticari bir partnerimiz. Sektörümüzün küçümsenemeyecek bir kısmı İran'a taşıma ve ihracat yapıyor. " ifadelerini kullanmıştı.

Gümrük TV olarak UND ile yaptığımız görüşmede, Dernek yetkilileri konuya ilişkin, 'Yaklaşık olarak bir haftadır devam eden olayların taşımalarımıza etkisinin olmadığını söylemek doğru olur. Olayların başladığı gün itibariyle son bir hafta içinde Türkiye-İran sınır kapısından İran’a yapılan taşıma sayıları incelendiğinde; Gürbulak Sınır kapısından giriş-çıkış yapan araç sayısı ortalama 5.300 adet iken bir önceki hafta bu sayı 5.500 adet olarak gerçekleşmiştir. (Yılbaşı ve Avrupa’nın tatili değerlendirildiğinde sayıdaki 200 adetlik düşüşün normal olduğu değerlendirilmektedir.)' açıklamasını yaptı.

Gümrük TV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler