İsmail Gülle “'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye Hedefine Çok Yakınız”

Son Güncellenme Tarihi: 2.12.2021 |

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla kasım ayına ait dış ticaret verilerini, Ankara'da düzenlediği toplantıyla açıkladı.

İsmail Gülle “'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye Hedefine Çok Yakınız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla kasım ayına ait dış ticaret verilerini, Ankara'da düzenlediği toplantıyla açıkladı. Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre; kasım ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 33,4 artışla, 21,5 milyar dolara ulaştı. Kasım ayı, tüm zamanların aylık ihracatı, son 12 ay ve yılın ilk 11 ayı ihracatı ile Türk İhracatçısı, son 12 ayın 11'inde rekor kırdı.

“Türkiye İhracatla Yükselecek”
TİM Başkanı İsmail Gülle “Ülkemiz, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7,4'lük büyüme performansıyla fark yarattı. Bu rakamla beraber son 5 çeyrekte aralıksız büyüdük. Dünya ekonomileri arasında da öne çıktık. Yılın üçüncü çeyreğinde G20 ülkeleri arasında en çok büyüyen ikinci ülke olduk. Büyümeye ihracatın katkısı 5 puan, net ihracat katkısı 6,8 puan oldu. Yani, bu büyüme rakamının arkasında, yüzde 92,3'lük oranla net ihracat var. Bugün bir kez daha net bir şekilde görüyoruz ki, ülkemizin müreffeh yarınları, ihracatımızın geleceği ile kesişmiştir. Her zaman ifade ediyoruz; 'Türkiye İhracatla Yükselecek' diyoruz. Ülkemiz ekonomisine verdiğimiz katkıdan gurur duyuyoruz. Türk ekonomisini üretim, hizmet ve ihracatlarıyla büyüten tüm ihracat ailemize müteşekkiriz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi, 'Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.' 100 bini aşkın ihracatçımız, vatan aşkıyla, ayak basmadık tek bir ülke bırakmayarak rekor üstüne rekor kırarak üzerine düşen tüm sorumluluğu fazlasıyla yerine getiriyor. Bizler, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrasında da bu ülke için üretmeye, milli servetimize değer katmaya ve bayrağımızı dünyanın dört bir köşesinde gururla dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

“İhracatın ithalatı karşılama oranı aylık bazda yüzde 80'nin üzerinde”
2018 yılında göreve geldiklerinde makro hedeflerini “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” olarak belirlediklerini vurgulayan Gülle “10 yıl önce, ihracatımızın ithalatı karşılama oranı aylık bazda yüzde 50- 60 seviyelerindeyken bu oran yılbaşından bu yana yüzde 80'in üzerinde gerçekleşti. Hatta yüzde 90 seviyesini aştığımız aylar dahi oldu. Öncü projeksiyonlarımız gösteriyor ki, 'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye' hedefine belki de hiç olmadığı kadar yakınız. Bu hedefi gerçekleştirmek adına var gücümüzle çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler