İsmail Gülle: “İhracatta Otomotiv Lider, Halı İhracatında Artış Yüzde 305”

Son Güncellenme Tarihi: 4.05.2021 |

Ticaret Bakanlığı ve TİM tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklanan Nisan ayı dış ticaret rakamlarının ardından TİM Başkanı İsmail Gülle rakamlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsmail Gülle: “İhracatta Otomotiv Lider, Halı İhracatında Artış Yüzde 305”

Dış ticaret rakamlarının açıklandığı basın toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasıyla Nisan ayında sektörlerin performansına değinen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, şunları kaydetti:

“Önceki yılın aynı ayına göre 25 sektörümüzün ihracatını artırdığını görüyoruz. Toplam 9 sektörümüz ise, tarihlerinin en yüksek aylık ihracat performansına imza attı. Bu sektörler; Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Elektrik – Elektronik, Tekstil ve Hammaddeleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, İklimlendirme Sanayii, Madencilik Ürünleri, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Halı ile Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller.”

“Nisan ayında; 2 milyar 466 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Otomotiv sektörümüz liderliğini korurken; 2 milyar 162 milyon dolara ulaşan Kimyevi Maddeler sektörümüz ikinci, 1 milyar 658 milyon dolara ulaşan Çelik sektörümüz ise üçüncü oldu. Bu ay en güçlü artış performansına imza atan sektörler; yüzde 313 artışla 2 milyar 466 milyon dolara ulaşan Otomotiv; yüzde 305 artışla 306 milyon dolara ulaşan Halı; yüzde 280 artışla 110 milyon dolara ulaşan Gemi ve Yat sektörleri oldu.”

İhracata yeni katılan firma sayısında da rekor
Nisan ayının ihracat ailesine en fazla yeni katılımın ay olduğuna dikkat çeken Gülle, “İhracat ailesine yeni katılımda da bu ay yeni bir rekor kırdık. Tam 2 bin 444 firmamız, geçtiğimiz ay ilk kez ihracat yaptı. İhracata yeni başlayan bu firmalarımız, nisan ayında 136 milyon 896 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Genel tabloya bakıldığında ise, nisan ayı içerisinde toplam 44 bin 484 firmamız ihracat gerçekleştirdi. Böylelikle, yılın ilk dört ayında, ilk kez ihracat gerçekleştiren firma sayımız 5 bin 461 oldu” dedi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri