İşte 15 TL’lik Eski Yurt Dışı Çıkış Harcı Pulları Son İade Tarihi

Son Güncellenme Tarihi: 14.09.2019 |

İpsala Gümrük Saymanlık Müdürü Nülüfer Gözen tarafından 15 TL’lik eski yurt dışı çıkış harcı pullarının son iade tarihi hakkında açıklama geldi.

İşte 15 TL’lik Eski Yurt Dışı Çıkış Harcı Pulları Son İade Tarihi
İpsala Gümrük Saymanlık Müdürü Nülüfer Gözen tarafından 15 TL’lik eski yurt dışı çıkış harcı pullarının son iade tarihi hakkında açıklama geldi.

Bu yılın Haziran ayında eski yurt dışı çıkış harcı pul bedelinin 15 TL’den 50 TL’ye çıkarılması uygulaması 1 Ağustos itibariyle başladı. Vatandaşlara bir ay süre verilerek + 35 TL fark ödenip, gümrük saymanlık müdürlükleri gişelerinde 50 TL’lik pullarla değiştirilmesi sağlandı.

Bu süreçte ellerinde, 15 TL’lik eski tip yurt dışı çıkış harcı ve banka dekontu bulunanlar ise, gümrük saymanlık müdürlükleriyle vergi dairelerine bir dilekçeyle başvurarak, eski pulları iade edebiliyor ve iade bedelleri ilgili kurumlarca, banka hesaplarına yatırılıyordu.

Son Tarih Belli Oldu

Son açıklamaya göre bu sürecin sonuna gelindiği belirtildi. 15 TL’lik eski yurt dışı çıkış harcı pullarının, 30 Eylül 2019 tarihinden itibaren artık iade alınmayacağı kesinleşti.

Sadece Gümrük Saymanlık Müdürlüklerine Teslim Edilecek


Ellerinde eski tip yapışkanlı pul olan vatandaşların 30 Eylül’e kadar gümrük saymanlık müdürlüklerine iade edilmesi gerektiği dile getirildi. Eski pulun iadesi halinde +35 TL ile yenisinin alınabileceği belirtildi.

Süre Uzatılmayacak

Eski tip yurt dışı çıkış harcı pullarının iadesi konusunda, son tarihin 30 Eylül olduğunun altını çizen Gözen, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için sürecin uzatılacağı konusunda bir beklenti içerisine girmemeleri gerektiğini söyledi.

Vatandaş Yeni Pulların Bir Parçasını Alacak

Aynı zamanda üst düzey yetkililer tarafından sosyal medya hesaplarında yapılan değerlendirmede, 50 TL’lik yurt dışı çıkış harcı pullarının artık pasaportlara yapıştırmaya elverişli şekilde üretilmediği, gümrükten çıkış sırasında polis tarafından damgalandıktan sonra, vatandaşların bir parçasını geri almasının gerekliliği belirtildi.

Medya Keşan
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler