İthalat Başvuruları Hakkında

Son Güncellenme Tarihi: 21.08.2019 |

Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü tarafından Mersin Gümrük Müşavirleri Derneğine muhatap ithalat başvuruları hakkında yazı paylaşıldı.

İthalat Başvuruları Hakkında
Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü tarafından Mersin Gümrük Müşavirleri Derneğine muhatap ithalat başvuruları hakkında yazı paylaşıldı.

İlgili yazıda canlı hayvan, hayvansal yan ürünler dahil ve hastalık bulaştırma riski olan sap, saman gibi bir takım bitkisel ürünlerin ülkeye girişindeki veteriner kontrolleri Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlükleri tarafından yürütüleceği belirtildi.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün çalışmaları sonucunda tüm bu iş ve işlemlerin bilgisayar ortamında yürütülmesi ve elektronik olarak kayıt altına alınabilmesi amacıyla web tabanlı bir yazılım geliştirildi.

Belirtilen yazılımı oluşturan "ithalat" ve "transit" bölümlerinden "ithalat" bölümü 01 Eylül 2019 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak. Bu tarihten itibaren ithal edilmek istenen canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin kontrol belgesi ve ithalat işlemleri, ithalatçıların ve Bakanlık birimlerinin kullanacağı web tabanlı elektronik sistemden gerçekleştirilecek.

Yazıda ayrıca Bakanlık ve Genel Müdürlük web sayfalarından gerekli duyurular yapılmış olduğu ve sistemin kullanımını açıklayan video yayımlandığı belirtildi.

İlk iş olarak ithalatçı firma/kişinin belirtilen kayıt sistemine kaydolması gerekiyor. İthalatçı kişi veya firmalar adına işlemleri gerçekleştirecek kişilerin noter onaylı yetki belgelerinin asılları ile MVSKNM’ne başvurmasının ardından sistemde ilgili firma adına yetkilendirme yapabilecek.

İlgili yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Mevzuat Haberleri