İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi

Son Güncellenme Tarihi: 1.07.2016 |

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi

Çin ve Tayvan menşeli çeşitli ürünler için dampinge karşı önlem uygulanacak.

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğler, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Chongqing Midea General Refrigeration Equipment Co. Ltd. tarafından üretilen Çin menşeli kondenserleri ısı değiştirici fonksiyonu gören kompresörlü ünitelerin (yalnızca merkezi iklimlendirme ve proses suyunun soğutulmasında kullanılan chiller-absorbsiyon ve santrifüj kompresörlü olanlar hariç) ithalatına ilişkin CIF (mal bedeli, sigorta ve navlun) bedelinin yüzde 36,63'ü oranında dampinge karşı önlem uygulanacak. Çin menşeli diğer ürünler için bu oran yüzde 49,64 olacak.

Tayvan menşeli olarak beyan edilen ve bu ülke çıkışlı sentetik ve suni devamsız liflerden iplikler için kilogram başına 0,80 dolar damping önlemi uygulanacak. Bu miktar Formosa Chemicals and Fibre Corporation için geçerli olmayacak.

Çin menşeli çerçevesiz cam aynaların ithalatında CIF bedelinin yüzde 27'si oranında damping önlemi uygulanacak.

Öte yandan, Çin menşeli "kapitoneli mensucat" ile "güneş pili (solar-bir modül halinde birleştirilmiş veya panolarda düzenlenmiş olsun olmasın-yalnız güneş panelleri)" ithalatına ilişkin damping soruşturması açılmasına karar verildi.

Kaynak: DHA

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler