Kağıtsız İhracat Uygulaması Hakkında

Son Güncellenme Tarihi: 25.12.2019 |

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından Kağıtsız İhracat Uygulaması hakkında bir yazı yayımlandı.

Kağıtsız İhracat Uygulaması Hakkında
Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından Kağıtsız İhracat Uygulaması hakkında bir yazı yayımlandı.


İlgili yazıda, “İhracatta Dijital Gümrük Uygulaması kapsamında ihracata ilişkin gümrük beyannamesinin kağıt ortamında basımı, ibrazı, yükümlüye verilmesi ve saklanması uygulamasına son verilmiştir. Bu kapsamda, ihracata ilişkin gümrük idaresince gerçekleştirilen tüm işlemler elektronik imza ile yapılmakta ve ihracata ilişkin gümrük beyannamesi ihracatçı ile elektronik ortamda paylaşılmaktadır.

Diğer taraftan, ihracatın gerçekleştirildiği ülke tarafından ihracata ilişkin gümrük beyannamesinin tasdikli örneğinin talep edildiği durumlarda, ihracatçılarca ihracata ilişkin gümrük beyannamesinin ibraz edilebilmesi ve ibraz edilen beyannamenin doğrulamasının yapılabilmesini teminen, gümrük işlemleri tamamlanan gümrük beyannamesine karekod atanarak, GET-APP uygulaması üzerinden e-imzalıdır ibareli olarak beyannamenin çıktısının alınması ve beyanname çıktısında yer alan karekodun cep telefonu vb. mobil araçlarla okutulması suretiyle yönlendirilen Bakanlığımız e-TCGB Doğrulama ekranından beyannamenin doğrulamasının yapılması sağlanmıştır.

Bilgi edinilmesi ve bağlantı gümrük idarelerinizin söz konusu düzenleme ile ilgili olarak bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.” denildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Mevzuat Haberleri