Kağıtsız Ortamda İthalat Başlıyor

Son Güncellenme Tarihi: 22.02.2020 |

Gümrükler Genel Müdürlüğü, İthalatta Kağıtsız Gümrük Uygulaması Pilotu konulu bir yazı yayımladı.

Kağıtsız Ortamda İthalat Başlıyor
Gümrükler Genel Müdürlüğü, İthalatta Kağıtsız Gümrük Uygulaması Pilotu konulu bir yazı yayımladı.


Ankara gümrük Müşavirleri Derneği’nden alınan bir habere göre Ticaret Bakanlığınca yürütülmekte olan "Kağıtsız Gümrük İşlemleri Projesi" kapsamında, serbest dolaşıma giriş beyannamesi eki tüm belgeler, beyanname ile ilgili olarak yapılan memur işlemleri ve beyanname ile ilgili sonradan olabilecek yükümlü taleplerinin elektronik ortama alınarak gümrük beyannamesi ile ilgili tüm işlemlerin kağıtsız ortamda yürütülmesi hedefleniyor.

Söz konusu projenin uygulanmasına ilişkin Ankara Gümrük Müdürlüğünde 25.02.2020 tarihinden itibaren pilot uygulamaya başlayacak.
Serbest Dolaşıma Giriş rejimi kapsamında ki gümrük beyannamelerine ilişkin olarak işlemler şu şekilde yapılacak;


1- Beyannameye eklenmesi gereken 0100 kodlu "Fatura" Tek Pencere Sistemi (TPS) üzerinden taranarak beyanname ile ilişkilendirilecek. Aynı zamanda kağıt ortamında sunulmaya da devam edilecek.
2- Halihazırda İhracatta Kağıtsız Gümrük uygulamasında olduğu gibi, TPS üzerinden beyan edilen "Fatura" ilgili muayene memuru tarafından "Muayene/Kontrol" ekranından görüntülecek, bu belge için red ya da onay işlemi yapılacak.
3- Beyan edilen "Fatura" ilgili muayene memuru tarafından onaylanmamışsa, muayene blokesinin kaldırılmasına sistem izin vermeyecek.

Söz konusu yazıya ulaşmak için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler